Nasz zmysł słuchu jest niezbędny, abyśmy mogli sobie poradzić w życiu codziennym. Czy to budzik, zbliżające się samochody na drodze czy spotkanie – nasz słuch pozwala nam się orientować, identyfikować źródła niebezpieczeństwa lub komunikować się z innymi ludźmi. Jeśli jednak pogorszy się, napotkamy wiele trudności. Rozmowa w hałaśliwym otoczeniu może być stresująca a codzienne hałasy można łatwo zignorować. Często osoby z ubytkiem słuchu są najpierw uświadamiane o deficycie przez osoby im bliskie, potem wybierają się na badanie
Dlaczego warto robić badanie słuchu?
Człowiek nie zauważa od razu, że słyszy słabo, ponieważ utrata słuchu często przychodzi stopniowo. Tylko lekarz audiolog może zdiagnozować, czy naprawdę ktoś ma ubytek słuchu. Lekarz określa stopień ubytku słuchu za pomocą testu. Najlepiej jest przeprowadzać badanie słuchu raz w roku w ramach rutynowego badania jeśli są niepokojące objawy, a mianowicie rodzina lub przyjaciele informują, że ktoś może słabo słyszeć. Nagłe zwiększanie głośności telewizora lub radia bardziej niż zwykle również może być niepokojącym symptomem. Badanie warto zrobić, gdy nie słyszy się otoczenia rozmów i powstaje prośba o powtórzenie zdań. To tylko kilka możliwych oznak utraty słuchu. Jeśli zdarzają się któreś z nich, należy czym prędzej zrobić badanie słuchu w Lublinie. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do laryngologa prywatnie. Najlepiej, ażeby specjalizował się w audiologii. Jak już wspomniano, badanie słuchu powinno być częścią corocznej rutynowej kontroli. Czy to człowiek młody czy stary – taki test ma sens dla wszystkich. Ponieważ im wcześniej wykryty ubytek słuchu, tym lepiej! Jeśli naprawdę zdarza się, że słuch się pogarsza, konieczne środki można podjąć w odpowiednim czasie. Na przykład, zapobieganie dalszej utracie słuchu, lub założenie aparatu słuchowego. Dzięki odpowiednim aparatom słuchowym można lepiej słyszeć. Jeśli ubytek słuchu nie zostanie wyleczony, coraz więcej komórek nerwowych może umrzeć lub ulec uszkodzeniu. Ponieważ nie ma sposobu, aby je przywrócić, słuch może nadal zmniejszać się.
Dlatego w każdym przypadku konsultacja z laryngologiem jest bardzo przydatna. Badanie warto zrobić nawet w przypadku pojedynczych objawów. Wykonując test słuchu, mamy dwie możliwości. Albo robimy kontrolę słuchu przez lekarza laryngologa, albo odwiedzamy specjalistyczny sklep z aparatami słuchowymi i test słuchu przeprowadza protetyk słuchu. Obaj są przeszkolonymi ekspertami, którzy mogą korzystać z różnych badań, aby dowiedzieć się, czy mamy problemy ze słuchem.