BARF – co to właściwie jest?

Każdy, kto ma psa, powinien zainteresować się tym, w jaki sposób go żywić, aby jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i witalnością. Wbrew pozorom pilnowanie odpowiedniej i dobrze zbilansowanej diety u naszego pupila nie jest prostym zadaniem. Z całą pewnością powinniśmy odrzucić gotowe saszetki, od których aż roi się w większości supermarketów. Dobrym pomysłem będzie wdrożenie u naszego pupila diety BARF. Niestety nie każdy wie, czym właściwie się charakteryzuje.

Dieta BARF i jej zasady

zdrowa dieta barf dla psaTak naprawdę zalecenia BARF mówią o tym, że pies powinien dostawać aż 80 procent produktów pochodzenia zwierzęcego oraz 20 procent pochodzenia roślinnego. Jednak nie jest to jedyna zasada. Zdrowa dieta BARF dla psa powinna być przede wszystkim zróżnicowana, a więc musi zawierać nie tylko mięso, ale także żołądki, kości oraz podroby. Jeśli chodzi o 20 procent pożywienia z roślin, to udział warzyw powinien być większy niż owoców. Mówi się o tym, że warzywa powinny stanowić aż 75 procent, a owoce pozostałe 25 procent. Tak naprawdę możemy natknąć się na gotowe mieszanki przeznaczone właśnie do wprowadzania psów do diety BARF, a także do jej utrzymywania. Jeśli wszystko to wydaje nam się niezrozumiałe, to powinniśmy wiedzieć, że na różnych stronach internetowych dostępne są tzw. kalkulatory BARF, dzięki którym w prosty sposób obliczymy konkretną ilość produktów danego dnia. Wszystko będzie oczywiście zależne od masy naszego psa. Pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy psu podawać gotowanych ani bardzo twardych kości. Dodatkowo powinniśmy zrezygnować z podawania psom podrobów drobiowych. Wszystko za sprawą ryzyka zakażenia wirusem wścieklizny rzekomej. Jeśli już decydujemy się na dietę BARF i na podawanie warzyw i owoców, to powinniśmy zmiksować je wraz z pożywieniem. Części owoców i warzyw powinny być małe, ponieważ innych organizm naszego psa po prostu nie strawi. Pamiętajmy również o tym, że nie zaleca się podawania olejów roślinnych psom. Za to możemy je z powodzeniem zastąpić olejami z ryb.

Przestrzeganie diety BARF może wydawać się nieco skomplikowane. Jednak w momencie, gdy dokładnie poznamy jej zasady, wszystko się nieco rozjaśni. Za jakiś czas już nie będziemy potrzebować żadnych wskazówek. Musimy wiedzieć jednak, że w środowisku weterynarzy możemy spotkać się z różnymi opiniami na temat tej diety. Niektórzy mówią, że jest to doskonały sposób żywienia, a inni, że wiąże się niestety z ryzykiem wielu chorób. Tak naprawdę nikt nie podejmie tej decyzji za nas i sami musimy zdecydować, czy będzie to dobre dla naszego pupila.

BARF – co to właściwie jest?
Przewiń na górę