Charakterystyka lili golden spendor

Lilia to inaczej rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych. Obejmuje około 120 gatunków. Lilie są często uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza mieszańce, kultywary i odmiany. Odmian powstało ponad 8 tysięcy. Najpopularniejszym gatunkiem jest lilia biała, jednak coraz częściej ludzie kupują na ogród lilię golden splendour. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że uprawa kwiatów tak pięknych, jak lilie, musi być skomplikowana. 

Czy uprawa lilii złocistych jest bardzo skomplikowana? 

lilia golden splendorWydaje się również, że sprostanie wszystkim wymaganiom roślin jest niezwykle pracochłonne. Nic bardziej mylnego. Wytrzymała  lilia golden splendor nie potrzebuje szczególnej opieki.  Dodatkowo, dobrze znoszą nawet poważne błędy uprawowe. W przypadku odmiany Golden Splendour należy tylko wybrać odpowiednie stanowisko. Głównie po to, by co roku cieszyć się dużymi, złocistymi kwiatami o wspaniałym zapachu. Lilia trąbkowa Golden Splendour to odmiana posiadająca piękne słoneczne czyli żółte barwy kwiatostanów.  Jest to roslina wieloletnia. posiada  długą i wyprostowaną łodygę. łodyga  jest bardzo gęsto ulistniona. Kwiaty pojawiają się na szczycie pędu, na nielicznych, krótkich rozgałęzieniach. Odmiana Golden splendor charakteryzuje się jasnożółtym kolorem kwiatów. Kwiaty mogą też różnić się barwą. Okres kwitnienia lilii złocistych to głównie lipiec oraz sierpień. Lilie dobrze rosną w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych, w glebie lekkiej, przepuszczalnej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej, ale nie podmokłej. Dobrze usadowić nasze lilie na przykład przy oczku wodnym.  Miejsce uprawy słoneczne do lekko zacienionego. przede wszystkim wymagany jest  odczyn gleby zasadowy. Warto pamiętać, że cebule lilii sadzi się we wrześniu i na początku października.  Późną jesienią, gdy gleba zamarznie, wtedy  głębokość 2-4 cm zalecane przykrycie słomą, igliwiem, suchymi liśćmi lub gałązkami świerku. Pamiętajmy jednak, że wcześniejsze przykrycie może spowodować zalęgnięcie się nornic i myszy.

 Zwłaszcza jeżeli mamy temperatury dodatnie.  Lilia Golden splendor została wyhodowana przez J. de Graafa sześćdziesiąt lat temu. Głównie ma geny lilii Henry`ego i lilii Sargenta. Gleba powinna być także dobrze przepuszczalna, ponieważ rośliny nie tolerują długotrwałego zalegania wody. Cebule są w 100 % mrozoodporne. Warto również wiedzieć, że lilia trąbkowa Golden Splendour nie tylko nie jest wymagająca, ale do tego bardzo wytrzymała i odporna na choroby. Tak więc jest to idealny gatunek dla leniwych. 

Charakterystyka lili golden spendor
Przewiń na górę