Chciałem uzyskać zwrot zapłaconej w Belgii akcyzy

Od dłuższego czasu prowadzę mały lokalny biznes. Bardzo często jeżdżę do Belgii po towar. Ponieważ jest to długa trasa, zawsze po drodze muszę tankować tam swój samochód dostawczy. Ponieważ jeżdżę z dużym obciążeniem bardzo dużo on pali paliwa, które koszt zakupu jest bardzo duży. Dowiedziałem się jednak, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot za zapłaconą akcyzę. Postanowiłem zainteresować się tym tematem. W końcu akcyza to prawie połowa wartości ceny jaką się płaci za benzynę, dlatego ten zwrot powinien być dosyć duży.

Udało mi się uzyskać zwrot za zapłaconą akcyzę

zadowalający zwrot akcyzy z BelgiiWypełniłem odpowiedni wniosek. Okazało się, że składając do urzędu skarbowego taki dokument muszę samodzielnie wyliczyć zwrot jaki mi się należy. Przejrzałem dokładnie wszystkie faktury, skrupulatnie wszystko policzyłem z kalkulatorem, ale wyszło mi, że zwrot za zapłaconą w Belgii akcyzę byłby bardzo niewielki. Byłem pewny, że musiałem się gdzieś pomylić. W związku z tym, wziąłem wszystkie dokumenty ze sobą i udałem się na spotkanie do mojej księgowej, która świadczy usługi rachunkowe dla mojej firmy. Jeszcze raz przeanalizowało ona wszystkie faktury, które jej dałem i wniosek, który wypełniłem. No i faktycznie, okazało się, że zrobiłem błąd w liczeniu. Sam się sobie dziwiłem, że pomyliłem się w tak prostych rachunkach. Teraz jednak, nie było to już ważne. Najważniejsze, że mogłem uzyskać zadowalający zwrot akcyzy z Belgii. Moim zdaniem, dobrym rozwiązaniem było to, że nie musiałem udawać się do urzędu osobiście. Wniosek można było bowiem złożyć przez platformę e-puap. Skorzystałem z tego rozwiązanie. Jeżeli składamy wniosek drogą elektroniczną, w ten sam sposób uzyskujemy informację zwrotną. Przypadku wniosku o zwrot akcyzy, zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego, urząd skarbowy ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Księgowa powiedziała mi jednak, że teraz jest taki okres w ciągu roku, że decyzje otrzymuje się zazwyczaj szybciej. Jak zwykle miała ona rację.

Już po dwóch tygodniach otrzymałem informację na swoim koncie internetowym e-puap, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Tydzień później na moim rachunku bankowym pojawiły się należne pieniądze. Byłem bardzo zadowolony, ponieważ zwrot był naprawdę satysfakcjonujący. Teraz podróże do Belgii nie będą dla mnie, aż tak bardzo kosztowne i dużo szybciej będą mi się zwracać. Być może nawet moja firma rozwinie się szybciej niż myślałem i będę mógł otworzyć drugi jej oddział. Jestem bardzo zadowolony z tej sytuacji. 

Chciałem uzyskać zwrot zapłaconej w Belgii akcyzy
Przewiń na górę