Ciekawostki o szkle weneckim

Szkło wyrabiali już starożytni Rzymianie i Grecy. Było jednak ono mętne z wyglądu i chropowate w dotyku. Jego produkcję udoskonalono dopiero w VIII w na Murano. Murano to niewielkie miasteczko położone na włoskich wyspach niedaleko Wenecji. Można się tam dostać wodnym autobusem, a podróż z Wenecji zajmuje zaledwie 17 minut. To właśnie tu została założona pierwsza huta szkła w XIII w. To wówczas stworzono pierwsze przezroczyste i twarde szkło. Ciekawostką jest fakt, że na Murano przeniesiono wszystkie piece szklarskie z Wenecji aby zapobiec niebezpieczeństwu pożarów w mieście.

Urok weneckiego szkła

szkło muranoSam termin murano odnosi się tylko i wyłącznie do rękodzieła ze szkła wykonywanego na wyspie Murano. Termin ten używany jest jednak dość luźno w nawiązaniu do samego procesu produkcji i zdobienia szkła chociaż z miejscem jego wydmuchiwania nie ma już związku. Dlatego kupując szkło murano zawsze warto zapytać czy aby na pewno zostało wyprodukowane na włoskiej wyspie czy raczej w Chinach i czy na pewno jest to szkło, a nie np. kryształ. Taką pewność będziemy mieć jeśli na kupowanym przedmiocie znajdziemy naklejkę – certyfikat, który przysługuje wyłącznie producentom z Murano. Oczywiście największą pewność będziemy mieć jeśli wybierzemy się na wyspę Murano i tam kupimy szkło jednak nie liczmy, że wybór asortymentu będzie ogromny. Producenci wyrabiają pojedyncze sztuki, nikt też nie magazynuje towaru, nie praktykuje bezpośredniej sprzedaży do klienta. Możemy natrafić jedynie na salony wystawowe przygotowane dla partnerów biznesowych. Dlaczego szkło murano jest tak wyjątkowe? Jest absolutnie idealne. Nie posiada żadnych zanieczyszczeń „kurzu” czy zielonkawo-niebieskich przebarwień. Jest całkowicie przejrzyste, bez smug i pęcherzyków powietrza. Posiada jedyny i niepowtarzalny blask. Jest po prostu krystaliczne. Ze szkła murano są produkowane żyrandole i figurki a wyrabiana z niego biżuteria cieszy się wielkim uznaniem. Szkło może przybierać najróżniejsze barwy. Nie jest malowane ale barwione odpowiednimi związkami chemicznymi w zależności od tego jaki kolor chcemy uzyskać. Aby uzyskać kolor rubinu należy użyć złota do barwienia, dlatego też rzeczy wykonane ze szkła w tym kolorze będą droższe od innych.

Tajemnica wyrabiania szkła z Murano była na tyle pilnie strzeżona, że rzemieślnicy je produkujący mieli zakaz opuszczania wyspy nawet pod groźbą śmierci. Do dziś nie wszystkie tajniki uzyskiwania poszczególnych kolorów szkła nie są jawnie znane. To jeszcze bardziej nadaje wyjątkowości i niepowtarzalności wyrobom.

Ciekawostki o szkle weneckim
Przewiń na górę