Cudowne działanie oleju

Olej z rokitnika to produkt znany od wielu lat, stosowany przez nasze babki i prababki. Ten produkt powraca do łask, a sami lekarze zalecają go jako uzupełnianie codziennej diety. Olej z rokitnika przede wszystkim pomaga przy dolegliwościach układu pokarmowego. Ma doskonałe działanie na skórę, nawilża ją i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna. Przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i redukuje już obecne. Dodatkowo ma ogromne znaczenie w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Pomaga także osobom, które cierpią na nadciśnienie.

Jakie właściwości odżywcze ma olej?

olej z rokitnika syberyjskiegoOlej z rokitnika zawiera wiele substancji prozdrowotnych. Pierwszą z nich są tak zwane flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające. Ważnym składnikiem są także garbniki. Działają one antybakteryjnie, przeciwzapalnie, bardzo pozytywnie wpływają na stan naszej skóry i przyspieszają rekonwalescencję po otarciach, ugryzieniach, różnego rodzaju wysypkach. Olej z rokitnika zawiera także związki fenolowe, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy dezynfekowaniu wszelkich ran, otarć i zaczerwienień skóry. Przede wszystkim jest to źródło takich witamin jak A, B oraz C, dlatego wspomaga on także odporność organizmu. Można więc powiedzieć, że olej z rokitnika syberyjskiego ma działanie holistyczne dla naszego organizmu. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, dzięki czemu wspomaga organizm w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Zawarte w oleju z rokitnika fitosterole neutralizują wolne rodniki, w związku z czym olej z rokitnika nazywany jest źródłem młodości. Dodatkowo pomaga on w leczeniu zgagi, a także wrzodów żołądka. Jednocześnie należy pamiętać, że na rokitnik powinny uważać osoby, które cierpią na kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a także mają problemy z wątrobą i trzustką. Olej z rokitnika doskonale sprawdza się przy chorobach jelit, zatwardzeniach, niedrożnościach i zapaleniach jelit. Może on stanowić zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę dla lewatywy. Zawiera sterole roślinne i duże ilości witaminy C oraz E. Zaleca się także przygotowywanie przetworów z rokitnika i oleju, który pozwala uchronić się przed zmianami miażdżycowymi, a także przed nadciśnieniem. Przyjmuje się, że profilaktyczne zażywanie oleju z rokitnika przeciwdziała ryzyku udaru mózgu, choroby wieńcowej czy zawału serca. Olej z rokitnika powstaje z nasion oraz pulpy owocowej. Jest to olej tłoczony na zimno, ma bardzo intensywny kolor pomarańczowo-czerwony i pachnie owocami. Cena oleju z rokitnika jest bardzo różna i waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najdroższy jest ten, który został pozyskany z pulpy owocowej. Jego koszt może wynosić nawet do 50 zł.

Przyjmowanie preparatów ziołowych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Należy pamiętać, że tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. Niektóre preparaty ziołowe mogą wywoływać bardzo silne działanie, dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń i ograniczeń podanych przez producenta. Szczególną ostrożność przy ich stosowaniu muszą zachować kobiety w ciąży i matki karmiące.

Cudowne działanie oleju
Przewiń na górę