W laboratorium są wykorzystywane różnego rodzaju sprzęty i substancje, dlatego stanowisko pracy powinno być odpowiednio wyposażone, a przede wszystkim bezpieczne. Ze względu na wytwarzające się opary i gazy, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm człowieka, należy pomieszczenie wyposażyć w odpowiednie dygestoria. Wyciąg chemiczny, zwany dygestorium, służy do przeprowadzania prac z substancjami chemicznymi (stałe, ciekłe, gazowe). Jego celem jest ograniczenie styczności z toksycznymi gazami, oparami lub pyłami.
Budowa nowoczesnego dygestorium
W każdym dygestorium znajduje się przednia szyba podnoszona na regulowaną wysokość tak, aby móc swobodnie włożyć ręce równocześnie utrzymywać twarz za szybą. Nowoczesne dygestorium jest wyposażone w czujniki przeciwpożarowe, sondy wykrywające toksyczne gazy oraz zabezpieczone obszary korzystania z aparatury wrażliwej na żrące opary. Wyróżniamy dwa typy wyciągów laboratoryjnych: kanałowe i recyrkulacyjne. Dużą zaletą dygestoriów bezkanałowych jest to, że są mobilne i łatwe w montażu, gdyż nie wymagają dodatkowych przewodów. Zasada działania obu typów jest bardzo podobna: powietrze jest zasysane z otwartej przedniej szafy i usuwane jest na zewnątrz budynku lub przepływa przez filtr i kierowane jest z powrotem do pomieszczenia. Wyciągi są dostępne w pięciu różnych długościach: 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm, 1800 mm i 2000 mm. Głębokość waha się od 700 mm do 900 mm, a wysokość od 1900 mm do 2700 mm. Standardowe dygestoria mogą pomieścić od jednego do trzech użytkowników. Dygestorium umożliwia wydostanie się toksycznym substancjom z laboratorium, dzięki temu zapewnia ono ochronę znajdującym się tam pracownikom. Nieprzerwanie zbiera i niszczy szkodliwe substancje przy pomocy ciągłego systemu wentylacji. Meble laboratoryjne tworzone są ze specjalnego tworzywa odpornego na działanie substancji chemicznych. Blaty powinny mieć gładką, ale nie ślizgą powierzchnię. W związku z postępem technologicznym, na rynku dostępne są meble, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, wygody oraz ochrony środowiska, na którą zwraca się szczególną uwagę.
Podczas wyposażania laboratorium przede wszystkim należy mieć na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Odpowiedzialne są za to specjalistyczne sprzęty oraz meble laboratoryjne, które łatwo utrzymać w czystości i dezynfekcji. Zabezpieczają przed szkodliwym i ryzykownym działaniem środków chemicznych. Dodatkowo należy pamiętać o ergonomii pracowni tak, aby spełniała potrzebne wymogi.