Czym jest szambo betonowe?

Szamba to zbiorniki bezodpływowe, które przeznaczone są do tego, aby gromadzić nieczystości w naszych domach jednorodzinnych albo w domkach letniskowych lub lokalach gastronomicznych i noclegowych. Najczęściej szambo wykonany jest z betonu oraz żelbetonu, ale również dużą popularnością cieszą się szamba, które zostały wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Obydwa rodzaje szamb wykorzystuje się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej.

Jaki rodzaj szamba wybrać?

szamba betonowe mazowieckieBezodpływowy zbiornik na ścieki jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy nie możemy zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to również idealne rozwiązanie, kiedy produkujemy bardzo mało nieczystości i nie opłaca nam się budować dużej przydomowej oczyszczalni. Brak kanalizacji miejskiej to kolejny powód, dla którego inwestorzy decydują się na szamba betonowe mazowieckie to województwo, na którego terenie nadal w wielu miejscach nie ma podłączonej kanalizacji miejskiej. Szambo betonowe jest również świetnym rozwiązaniem, kiedy mamy działkę na dużym poziomie wód gruntowym i nie ma tam możliwości, aby bezpośrednio rozsączać do gruntu oczyszczone ścieki. Najlepiej jest szambo betonowe zamówić już na etapie, kiedy projektujemy dom. Powinniśmy zakupić szambo betonowe tylko i wyłącznie z renomowanej firmy, która posiada szambo z odpowiednim certyfikatem. Według polskiego prawa budowlanego szamba, które są do pojemności 10 m sześciennych, nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić tylko fakt o budowie takiego szamba do odpowiedniego urzędu i najczęściej jest to Starostwo Powiatowe. Decydując się na budowę szamba betonowego, powinniśmy unikać miejsc, które podlegają ochronie środowiska, a także tych, które są narażone na zalanie oraz po wodzie. Powinniśmy również pomyśleć o tym, aby szambiarka miała bezproblemowy wjazd na naszą działkę i szybko mogła opróżniać zbiornik. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zainstalowanie dodatkowego przewodu, który będzie posiadał odpowiednie złącze na końcu, dzięki czemu szambiarka w ogóle nie będzie musiała wjeżdżać na naszą działkę, tylko opróżni zbiornik z zewnątrz.

Jaką wielkość szamba betonowego wybrać? Oczywiście powinniśmy zainstalować jak największe szambo betonowe, ponieważ będziemy wtedy mogli je bardzo rzadko opróżniać. Należy jednak dopasować pojemność zbiornika przede wszystkim do potrzeb użytkowych i dobrze jest obliczyć, ile mniej więcej będziemy produkować ścieków w ciągu miesiąca. Zbiornik na szambo powinien pomieścić ścieki, które produkowane są z co najmniej dwóch tygodni.

Czym jest szambo betonowe?
Przewiń na górę