Każdy rodzaj wykonywanej pracy wymaga od pracowników odpowiedniego przygotowania i profesjonalnego wyglądu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że reprezentujemy pracodawcę i firmę oraz, że swoim wyglądem wystawiamy świadectwo z działalności otoczeniu w którym funkcjonujemy. Istnieje wiele zawodów w których obowiązuje strój służbowy i należy go przestrzegać. Ale są też prace które możemy wykonywać w dowolnym ubraniu ważne jest tylko to, aby było ono czyste i schludne. I aby odpowiadało wewnętrznym zarządzeniom zakładu.
Jak wyprać odzież medyczną?
Jednym z takich zawodów, w których szczególną uwagę zwraca się na odzież roboczą są zawody medyczne. Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej – obowiązuje odpowiedni strój, którego wymagania określone są w regulaminie wewnętrznym placówki. Do chwili obecnej najczęściej były to białe kitle i fartuchy. Ostatnio w niektórych placówkach kolor biały zastąpiono innymi w pastelowych odcieniach. Zrobiono to z myślą o pacjentach, którzy nie zawsze dobrze reagowali na biały kolor tłumacząc się reakcją i stresem związanym z białym fartuchem. Odzież medyczna powinna zawsze wyglądać czysto i świeżo. Jej zadaniem jest ochrona przed różnego rodzaju środkami farmakologicznymi, chemicznymi, wydzielinami ludzkimi oraz różnymi substancjami, jakie w swojej pracy mogą napotkać pracownicy służby zdrowia. Pomimo tak trudnej i uciążliwej pracy każdy pracownik ma obowiązek wyglądać czysto i schludnie zarówno rozpoczynając jak i kończąc dyżur. Pomóc nam w tym może odpowiednie pranie odzieży medycznej. Kiedyś wykonywane to było na miejscu w szpitalach. W chwili obecnej zajmują się tym odpowiednie firmy. Ze względu na trudność w usunięciu niektórych zabrudzeń pranie odzieży medycznej odbywa się w miejscach wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz dysponujących środkami chemicznymi przeznaczonymi do tego celu. Środki te są bezpieczne zarówno dla środowiska jak i dla osób mających kontakt z wypraną w nich odzieżą. A należy nadmienić, że często są to osoby chore, małe dzieci lub alergicy. Dlatego tak ważną rzeczą jest rodzaj środka piorącego i używanego do płukania.
Warto wiedzieć, że pranie odzieży medycznej zazwyczaj nie odbywa się w ogólnie dostępnych pralniach, lecz w specjalnie do tego przeznaczonych i przystosowanych. Aby mogły one prowadzić tego typu działalność muszą spełniać określone wymagania. Kontakt do nich znajdziemy za pomocą przeglądarki internetowej lub ogłoszeń w mediach. Podejmując z nimi dłuższa współpracę możemy zyskać pewne zniżki i rabaty. Zachęcam więc do kontaktu i podjęcia współpracy.