Dlaczego agent nieruchomości?

 

Na dzisiejszym rynku nieruchomości zdarza się, że pewne nieruchomości nie są dostępne w sprzedaży bezpośredniej, ale przez dewelopera od razu są oddawane w ręce pośredników nieruchomości, którzy spieniężają inwestycje deweloperskie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla samych deweloperów. Mogą oni skupić się na ogromie pracy związanej z deweloperką, natomiast samą sprzedażą zajmują się wyspecjalizowane biura.

Kupno przez agenta niekoniecznie droższe

agent nieruchomości w KatowicachWiele osób ceni sobie współpracę z agentami nieruchomości. Potoczne mniemanie o pracy agentów nieruchomości i ich ofercie mówi, że agenci nieruchomości sprzedają oferowane przez siebie mieszkania po dużo wyższej cenie. Jest to nieprawda. Bywają sytuacje, kiedy mieszkania oferowane przez agenta nieruchomości są tańsze niż w ofercie deweloperskiej lub właścicielskiej, oferowanej wcześniej w kanale bezpośrednim. Są tego dwie przyczyny. Deweloper woli mieć sprzedane wszystkie mieszkania i chce, żeby zajął się tym ktoś z zewnątrz, dzięki czemu oszczędzi czas potrzebny na pokazywanie mieszkań, przygotowywanie ofert etc. Po drugie, agenci nieruchomości zajmują się poszukiwaniem mieszkań, których z różnych względów nikt nie chce kupić z rynku bezpośredniego i pomaga właścicielom mieszkania w sprzedaży, często zaczynając od zmiany wysokości ceny. Mitem jest zatem opinia, że nieruchomości dostępne w biurach agentów nieruchomości są zawsze droższe o wysokość prowizji dla agenta. Pewien agent nieruchomości w Katowicach specjalizuje się w powyższym mechanizmie sprzedaży. Oferuje właścicielom nieruchomości pomoc przy sprzedaży, ale jednym z warunków jest możliwość decyzyjna w zakresie ceny nieruchomości. Ponad to, co opisałem powyżej, kolejnym plusem jest możliwość porównania wielu ofert nieruchomości w jednym miejscu. Agent nieruchomości nie jest przedstawicielem danego dewelopera i nie jest związany z nim umownie na sprzedaż tej jednej nieruchomości. Dlatego, u agenta nieruchomości możemy sobie porównać ceny, dane nieruchomości i dobrać odpowiednią dla naszych potrzeb nieruchomość.

Na rynku nieruchomości panuje błędne mniemanie, że usługi agentów nieruchomości są nieopłacalne dla klientów, że zdecydowanie lepiej załatwiać sprzedaż nieruchomości bezpośrednio z deweloperem. Nic bardziej mylnego. Posiadając ofertę wielu nieruchomości możemy porównywać ceny wielu z nich i mieć jakiś obraz całości rynku. Poza tym, współpraca w sprawie sprzedaży z deweloperem jest długa. Najzwyczajniej w świecie, deweloper ma mnóstwo pozasprzedażowych obowiązków. Z kolei agent nieruchomości jest w stanie wszystko załatwić płynnie, ze względu na to, że zajmuje się w sensie stricte sprzedażą.

 

Dlaczego agent nieruchomości?
Przewiń na górę