Dobór sygnalizatorów akustycznych

Na terenie obiektów przemysłowych często wykorzystywane są urządzenia oraz instalacje mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na ich terenie. Niemniej jednak równie ważnym aspektem jest ochrona mienia oraz optymalizacja zużycia energii w obiekcie. Szczególnie ta ostatnia jest obecnie więcej niż wskazana. Z roku na rok bowiem ceny jednostkowe zakupu energii elektrycznej czy cieplnej wzrastają.

Akustyczna sygnalizacja zagrożenia

sygnalizator akustyczny - 12vWłaśnie dlatego koniecznym jest stosowanie rozwiązań, które umożliwią ograniczenie poboru energii oraz jej rozsądniejsze wykorzystanie. W tym celu stosowane są przeważnie układy automatyki, nowe maszyny oraz linie technologiczne. Całość jest często warta małą fortunę. Właśnie dlatego stosowane są instalacje alarmowe, które mają na celu przekazanie informacji o zaistniałym zagrożeniu. W skład takich systemów wchodzą między innymi: czujki różnego rodzaju, manipulatory, centralki czy sygnalizatory. Rolą tych ostatnich jest nie tylko przekazanie informacji o próbie ingerencji lecz również próba wystraszenia ewentualnego intruza czy intruzów. W tym celu często stosowany jest sygnalizator akustyczny – 12v, który generuje wysokie natężenie dźwięku. Sygnał akustyczny ma często postać modulowanego sygnału tonowego o zmiennej częstotliwości. Warto dodać, że sygnalizatory stosowane w systemach alarmowych muszą być odporne na próby ich uszkodzenia czy wyłączenia. Często posiadają dodatkowe zabezpieczenia zapewniające odpowiednie funkcjonowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Oprócz sygnału akustycznego są dostępne również takie odmiany, które opcjonalnie są wyposażone w moduł optyczny. Dzięki temu użytkownik może w bardzo łatwy sposób zlokalizować miejsce, w którym zadziałało urządzenie. Na rynku znajduje się wiele podmiotów zajmujących się dystrybucją oraz sprzedażą sygnalizatorów akustycznych. Dostępne są również modele na 24V, 48V DC oraz na napięcia 110 czy 230V AC. Jak widać wybór jest całkiem spory. Użytkownik może więc w łatwy sposób wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające do koncepcji systemu.

Niektóre urządzenia mają możliwość pracy na wszystkich wyżej wymienionych napięciach zasilania. Niemniej w systemach alarmowych najczęściej spotykane jest napięcie 12V DC. Coraz częściej na rynku spotykane są również urządzenia, które mogą pracować bezprzewodowo a zasilanie jest realizowane z wbudowanej baterii czy akumulatora. Na rynku zabezpieczeń dzieje się całkiem sporo. Dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które mogą być dopasowane do konkretnych aplikacji.

Dobór sygnalizatorów akustycznych
Przewiń na górę