Dobre podłogi sportowe powinny być dopasowane do dyscyplin sportowych, które będą się na niej odbywać lub być przystosowane do różnorodnego zastosowania. Dlatego powinny odznaczać się szczególną elastycznością i funkcjonalnością. Należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego gatunku drewna, wymiary zastosowanej klepki oraz zadbać o należyte wykończenie powierzchni.
Drewniana podłoga sportowa na siłownię
Na solidne podłogi sportowe drewniane składa się kilka elementów: elastyczna konstrukcja (zastosowanie sprężystego rusztu), drewniane klepki parkietu oraz warstwy lakieru. Każda podłoga powinna spełniać wymogi techniczne, a nie jedynie cenowe. Solidne podłogi drewniane sportowe są lakierowane w specjalny sposób dostosowany do przeznaczenia. Pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru maluje się linie, które wyznaczają granice boiska. Sposób ten zapobiega ich szybkiemu ścieraniu. Wybierając podłogi do mieszkań czy sklepów, poszukuje produktów, które wyróżnią pomieszczenie lub nadadzą mu niepowtarzalny styl. W przypadku obiektów sportowych podłoga ma zapewnić nie tylko odpowiedni charakter i wystrój wnętrza, ale również posiadać cechy, o których nie pomyślimy w przypadku innych obiektów. W klubach sportowych, podczas mistrzowskich rozgrywek, zawodnicy podpisują kontrakty, za które można by wybudować całą halę. Uraz i kontuzja zawodnika może kosztować nie tylko utratę punktów, ale i poważne odszkodowanie związane z utratą punktów. Dlatego tak ważne stało się wyposażenie hal elementy zapewniające, poza wystrojem, również odpowiednie bezpieczeństwo uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych. W przypadku szkolnych hal sportowych istotnym elementem jest zapewnienie dzieciom warunków, w których podczas ćwiczeń nie będą narażone na urazy stawów i będą mogły swobodnie rozwijać swoje umiejętności. Podłoga sportowa to nie jest zwykły kawałek drewna poddany obróbce, lecz cały system, który ma jej zapewnić odpowiednią sprężystość, elastyczność, a zarazem właściwe parametry odbicia piłki, wyskoku zawodnika oraz odpowiednią wytrzymałość.
W trakcie gry, biegu, kozłowania zawodnicy wyzwalają energię, która poprzez odpowiednio zestawione parametry w konstrukcji podłogi jest jednocześnie częściowo pochłaniania – tak aby nie była przenoszona przez ścięgna i stawy zawodnika, ale i oddawana – aby gra nadal była widowiskowa i piłka uzyskiwała odpowiednie możliwości odbicia. Posadzka sportowa jest montowana do konstrukcji podwójnych legarów, które są zakończone specjalnymi podkładkami elastycznymi. Tym samym tworzą typ podłogi powierzchniowo – elastyczne.
Więcej na stronie: budsport.com.pl