Dobry silnik spalinowy do zagęszczarki

Nowoczesna zagęszczarka do gruntu to jedna z wielu maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Dzięki wprawieniu w wibrację ciężkiej płyty ubija grunt, dzięki czemu staje się on bardziej stabilny dla postawionej na nim budowli. Jak każde urządzenie dostępne na rynku, modele zagęszczarek różnią się od siebie wagą, wymiarami płyty roboczej, częstotliwością wibracji oraz siłą, z jaką uderzają.

Jaki silnik do zagęszczarki wybrać?

silnik spalinowy do zagęszczarkiKluczem wyboru są nasze potrzeby. Najważniejszą częścią zagęszczarki jest płyta, którą zasila silnik spalinowy lub elektryczny. W pierwszej kolejności należy zastanowić się zatem, w jaki sposób będziemy wykorzystywać maszynę. Z jaką intensywnością? Do jakich robót? I dopiero wtedy zdecydować się na wybór odpowiedniego silnika. Im trudniejsze zadanie, tym większa moc silnika spalinowego będzie nam potrzebna. Silnik spalinowy do zagęszczarki o niższej mocy sprawdzi się w urządzeniach wykorzystywanych np. podczas budowy chodników czy parkingów. Natomiast w przypadku układania kostki brukowej niezbędna jest większa moc silnika. Urządzenia o wysokiej mocy są z reguły dużo cięższe, a jednocześnie o wiele bardziej wydajne. Moc silnika 13 lub nawet 15 kW pozwala na zdecydowanie większą głębokość zagęszczenia, dzięki czemu maszyny z takimi silnikami świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest ubicie podłoża. Przy wyborze silnika warto rozeznać się w aspekcie ich trwałości. W taki sposób łatwo wydedukować, że ciągłe wibracje o ciągłej częstotliwości mogą doprowadzić do uszkodzenia podatnych na usterki elementy silnika, stąd solidne wykonanie pozwoli nam na uniknięcie niechcianych awarii w przyszłości. Silnik do zagęszczarki powinien być dopasowany do jej modelu. Zagęszczarkami zagęścimy ziemię, piasek oraz beton i asfalt. Maszyny te świetnie sprawdzają się przy ubijaniu ścieżek rowerowych, terenu przed położeniem kostki czy przy układaniu przewodów. Są niezastąpione w wielu trudnych miejscach. Między innymi używa się ich przy najbardziej zaawansowanych pracach drogowych.

Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, jaki chcemy zagęścić oraz własne umiejętności. Wybierając odpowiednią zagęszczarkę należy zwrócić uwagę na długość i szerokość płyty roboczej. Równie istotna będzie częstotliwość uderzeń oraz siła wyrażana w kN. Niezwykle istotna jest też prędkość przesuwu oraz wydajność zagęszczarki. Nie wolno nam też zapomnieć o tak kluczowych parametrach, jak moc, głębokość zagęszczania, poziom wibracji, głośność oraz waga urządzenia.

Dobry silnik spalinowy do zagęszczarki
Przewiń na górę