Aby zapewnić sobie komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny, konieczny jest odpowiednio dopasowany ubiór. Niewygodna odzież sprawia, że ma się ochotę ją jak najszybciej zrzucić i wymienić na nową. Człowiek przeważnie ma taką możliwość, zwierzę niestety nie zawsze… Jak więc dobrać odpowiednie wyposażenie dla konia, by dać mu jak największe poczucie komfortu, a tym samym poprawić wyniki w treningach?
Odpowiednie wyposażenie dla konia
Nie jest powiedziane, że odzież jest przeznaczona wyłącznie dla ludzi. Wiele mniejszych ras psów jest ubierana zimą w swetry, by uchronić się przed przeziębieniem. “Ubranie” dla konia ma jednak zgoła inny charakter. Odpowiedni asortyment ma wspomóc konia w jego pracy – odpowiednio rozłożyć ciężar jeźdźca, usprawnić komunikację między koniem a człowiekiem itd. Aby zapewnić jak największy komfort swojemu wierzchowcowi, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Najbardziej charakterystycznym elementem osprzętu dla konia jest bez wątpienia siodło. Choć istnieją jeźdźcy doskonale radzący sobie w jeździe na oklep, w jeździe wyczynowej odpowiednie siodło jest niezbędne. Istnieją różne rodzaje siodeł. Innego używa się do nauki, innego do jazdy rekreacyjnej, jeszcze innego do wyścigów i skoków. Rodzajów siodeł jest multum. Dlatego ważne jest by przed zakupem dokładnie je dopasować – zarówno do jeźdźca, jak i grzbietu konia. Najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę, tzw. saddle fittera. Nie mniej ważnym elementem wyposażenia wierzchowca jest czaprak – choć w dużej mierze skryty pod siodłem, jest niezbędną częścią ekwipunku konia. Ma on zadanie przede wszystkim chronić grzbiet konia przed otarciami od siodła. Ponadto działa również w drugą stronę – wchłaniając koński pot, chroni siodło przed nasiąkaniem. Współcześnie potniki pełnią funkcję ochronną oraz dekoracyjną. Na rynku są dostępne czapraki we wszystkich możliwych fasonach i kolorach – np. wzorzysty czaprak Mustang idealnie sprawdzi się podczas rekreacyjnych wycieczek, zaś na wyścigi należałoby zakupić specjalny, sportowy potnik, na którym siodło będzie jeszcze stabilniejsze. Dobrze jest mieć w zapasie kilka czapraków, by nieprzerwanie móc cieszyć się jazdą. Czapraki powinny być wykonane z takiego materiału, by były miękkie i dobrze wchłaniały wilgoć, a także żeby szybko schły. Akcesoria, o których nie można zapomnieć przed wyruszeniem na konną przejażdżkę to również strzemiona oraz puśliska, do których są przymocowane. Strzemiona pozwalają utrzymać równowagę w siodle, a ponadto ułatwiają “komunikację” pomiędzy koniem a jeźdźcem. Aby siodło, wraz ze strzemionami trzymało się na miejscu, musi być zapięte popręgiem – paskiem przechodzącym pod brzuchem zwierzęcia. Ostatnim najważniejszym elementem wyposażenia konia jest ogłowie, na które składają się wodze oraz wędzidełko. Uzda umożliwia jeźdźcowi kontrolę nad swoim wierzchowcem. Istnieje również wiele innych akcesoriów wykorzystywanych przez zaawansowanych jeźdźców, jak np. bandaże dla koni, ale nie są one niezbędne, zwłaszcza w początkowych fazach nauki jazdy konno.
Dobór odpowiedniego wyposażenia dla wierzchowca jest pierwszym krokiem przed rozpoczęciem przygody z jeździectwem. Ważne jest, by wybierać akcesoria wysokiej klasy. Dobrze dobrany ekwipunek jest inwestycją na długie lata, a ponadto zapewni komfort ćwiczeń zarówno zwierzęciu jak i konnemu. Nieodpowiednie wyposażenie natomiast może prowadzić do poważnych kontuzji – zarówno człowieka jak i zwierzęcia. Ponadto uwierająca i niewygodna uprząż może rozpraszać i wyprowadzać konia z równowagi, a to bezpośrednio przełoży się na wyniki w treningach. Dlatego przed zakupem ekwipunku dobrze jest poradzić się specjalisty, by dostosował wyposażenie do wymagań jeźdźca oraz wierzchowca.