Materiały dostępne na rynku umożliwiają stworzenie dowolnej aranżacji wnętrza. Oprócz tradycyjnych technologii wykończeniowych dostępne są produkty pochodzenia mineralnego oraz z tworzyw sztucznych imitujące naturalne drewno, kamień, cegłę i wiele innych materiałów. Można powiedzieć śmiało, że tzw. „podrabiaczy” jest na rynku niezliczona ilość. Dla miłośników ceglanego motywu w domu jest dostępnych również kilka ciekawych rozwiązań.
Rodzaje imitacji ceglanych murów
Cegła w domu jest motywem nie poddającym się trendom ponieważ zawsze, przez lata była obecna jako jedno z klasycznych rozwiązań aranżacyjnych. Zainteresowanie motywem ceglanego muru we wnętrzach przybierało różne nasilenie ale nigdy nie zostało całkowicie wyparte. Obecny boom na cegłę jaki nastąpił jest efektem pojawienia się i silnego promowania bardzo ciekawego materiału jakim są płytki wytwarzane ze starych cegieł rozbiórkowych. należy podkreślić, że jest to najlepsza imitacja cegły na ścianę dostępna na rynku. Są one dostępne w bardzo szerokiej palecie barw od czarnego przez odcienie barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej do białej. Płytki wytwarza się poprzez cięcie wzdłużne i poprzeczne. Najbardziej poszukiwane są płytki powstające z odcięcia bocznego lica cegły gdyż odzwierciedlają cechy starego ceglanego muru. Innym rodzajem płytek są cięte ze środka cegły. Są one również bardzo ciekawe gdyż znakomicie oddają pierwotną barwę starej cegły oraz jej strukturę. Ostatnim rodzajem płytek ceglanych oferowanych przez wytwórców są produkty powstające w wyniku odcięcia najmniejszych płaszczyzn zewnętrznych cegły czyli tzw. główek. W zależności od gustu klienta można je przyklejać do ściany zachowując pewien dystans uzupełniany fugą w barwie zaprawy murarskiej lub bez fugi. Przed przed przystąpieniem do poszukiwań ceglanych płytek należy się upewnić, czy ściana, na której chcemy je zamontować wytrzyma obciążenie. Trzeba przyznać, że razem z zaprawą klejową aplikacja ma dość duży ciężar. Ceglane płytki mogą być również z powodzeniem jako imitacja cegły na elewacjach zewnętrznych.
Jeżeli nie ma możliwości z jakichś względów instalacji płytek ciętych ze starych cegieł można sięgnąć po jeszcze inne materiały. Są to bardzo dobrej jakości imitacje wykonane z gipsu, które po przyklejeniu można pomalować na dowolny kolor. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup paneli wykonanych z tworzyw sztucznych. Są one bardzo lekkie, dobrze imitują cegłę i są bardzo łatwe w montażu. Dla osób, których nie satysfakcjonuje żadne z powyższych rozwiązań pozostaje tapeta.