Ekologiczne ogrzewanie – brykiet

Ekolodzy już od wielu lat alarmują, że bardzo mocno kurczą się zasoby nieodnawialnych źródeł energii. Wiele elektrowni wciąż korzysta z węgla, który służy do zasilania generatorów. Dużo osób węglem ogrzewa swoje domy i to też znacznie wpływa na kurczenie się złóż. Mając to na uwadze warto pomyśleć o przyszłości i zainwestować w ekologiczne źródła energii. Oczywiście wpływu na spalanie węgla w elektrowniach nie mamy ale możemy do swojego domu zakupić inny materiał opałowy niż węgiel czy koks.  

Brykiet z torfu do ogrzewania 

brykiet torfowyWęgiel wciąż zalicza się do najpopularniejszych i zarazem najczęściej stosowanych materiałów do ogrzewania domów. Ku radości ekologów powoli zaczyna się to zmieniać. Wpływają na to zarówno ceny węgla, które w ostatnich latach są nieco wyższe niż w przeszłości oraz pojawienie się nowych materiałów służących do ogrzewania. Jednym z popularniejszych jest brykiet torfowy. Jak oczywiście sama nazwa wskazuje powstaje on z torfu więc jest to materiał w stu procentach ekologiczny. Co ciekawe podczas spalania brykietu nie ma dużych strat energii. Większość brykietów torfowych jakie są w Polsce sprzedawane wyróżnia się również bardzo wysokim stopniem kaloryczności. Niektóre gatunki przejawiają  kaloryczność na poziomie zbliżonym do węgla z najlepszego gatunku. Jedynym minusem, który jednak można zamienić w plus jest to, że przy spalaniu brykietu powstają bardzo duże ilości popiołu. Pamiętajmy jednak, że ten popiół tak samo jak oczywiście sam brykiet jest materiałem ekologicznym. Możemy więc z powodzeniem stosować go do użyźniania naszych pól uprawnych. Popiół ten jest bowiem świetnym nawozem. Proces powstawania brykietu torfowego opiera się o pozyskanie samego torfu oraz o jego późniejsze prasowanie. Niektórzy producenci prasują czysty brykiet a niektórzy wzbogacają go o dodatkowe substancje lub lepiszcza mające za zadanie wiązać całość. Brykiet torfowy jest produktem bezpiecznym dla przewodów kominowych. Nie tworzy on bowiem złogów sadzy w tychże przewodach co niweluje ryzyko zapalenia się sadzy w kominie.  

Krajem skąd dociera do nas najlepszy brykiet jest Białoruś. Brykiet torfowy pochodzący z tego kraju jest już znany na całym świecie i uchodzi za najlepszy. Ciepłota generowana przy spalaniu tego brykietu jest nawet trzykrotnie wyższa od tej jaką emituje drewno opałowe. Obecnie brykiet torfowy możemy kupić w wielu różnych miejscach. Warto pytać o niego na różnych składach materiałów opałowych. Jest on również dostępny w popularnych marketach.  

Ekologiczne ogrzewanie – brykiet
Przewiń na górę