Coraz częściej zdarza się iż stare elementy budowlane, odzyskiwane z budynków przeznaczonych do rozbiórki bywają wykorzystywane w odmiennym celu niż pierwotnie, zwłaszcza jako ozdoby. Kilka lat temu bardzo popularne stały się stare kafle z rozbieranych pieców, a od niedawna dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się płytki, tworzone z cegieł pochodzących z rozbieranych budynków.
Płytka z cegieł pochodzących z budynków rozebranych
Produkcja takich płytek była bardzo prosta, zamykając się najczęściej w pocięciu odzyskanych cegieł na płytki, zabezpieczane później preparatami chemicznymi. Płytki z cegieł porozbiórkowych należą więc do jednych z najbardziej ekonomicznych ozdób naściennych, aczkolwiek przez wielu posiadaczy są uważane za niezwykle efektywne i bardzo estetyczne. Najbardziej poszukiwanymi są niezmiennie czerwone płytki z wypalanej cegły, gdyż stara cegła z rozbiórki w tym kolorze zazwyczaj najlepiej zachowywała kolor ze względu na swój skład, a owe płytki mogą być zastosowane do stworzenia bardzo imponujących ozdób lub nawet całych wnętrz, stylizowanych na wnętrza dawnych zakładów przemysłowych lub nawet podziemi. Im bardziej niestandardowy rodzaj cegły, tym bardziej unikalne płytki, a tym samym również i ozdoby, można stworzyć, dlatego też producenci ozdobnych płytek z cegieł porozbiórkowych często nawiązują współpracę z firmami przeprowadzającymi wyburzanie budynków, odkupując po bardzo niskich cenach znaczną część pozostałości po zburzonych budynkach. Nabywcy preferują również cegły posiadające wiele naturalnie powstających skaz oraz niedoskonałości, gdyż wykorzystanie płytek posiadających takowe znacznie polepsza wrażenie jakie sprawia dekoracja, oraz nadaje jej autentyczności i oryginalnego wyglądu, który nie może być w pełni oddany w imitacjach cegieł, wykonywanych z tworzyw sztucznych czy gipsu.
Częstą praktyką jest również przygotowywanie wyciętych cegieł do montażu, głównie poprzez profilowanie i szlifowanie wewnętrznych części, choć dla użytkowników którzy preferują całkowicie nieobrobione płytki o wiele atrakcyjniejszymi są odmiany w surowym stanie, przeznaczone do samodzielnej obróbki i konserwacji. Zabezpieczanie płytek przed uszkodzeniem jest równie częstą czynnością, choć najczęściej używany jest całkowicie bezbarwny lakier o fakturze niemal identycznej do powierzchni cegły, dzięki czemu jest on niewidoczny i nie zaburza naturalnego wyglądu płytek, choć bardzo dobrze chroni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, mogącymi łatwo naruszyć delikatne płytki.