Funkcjonalne zastosowanie kominków do produkcji ciepła

Kominek w domu to bardzo przyjemne rozwiązanie, które wiele osób wykorzystuje, szczególnie w nowych domach, gdzie z reguły nie brakuje typowego kominka w salonie. Przyjemność wynikająca ze stosowania kominka jest niepodważalna, jednak szkoda, że ciepła, które generuje spalane w kominku drewno nie da się wykorzystać do ogrzewania domu. Cały zasięg kominka gdzie możemy poczuć wyższą temperaturę sprowadza się z reguły do kilku metrów wokół niego. Na szczęście jest pewien sposób aby w bardziej efektywny sposób wykorzystać ten wynalazek w naszym domu.

Wkłady kominkowe z płaszczami wodnymi i wężownicami

wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicąPrzy obecnych zdobyczach technologicznych nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać moc generowaną przez spalane wewnątrz kominka drewno i użyć jej do ogrzewania także reszty naszego domu. Zauważmy, że kominek tak naprawdę pracuje zupełnie w ten sam sposób co typowy piec centralnego ogrzewania. Mamy palenisko i wyjście na komin do odprowadzenia spalin. Do szczęścia brakuje nam tylko odpowiedniego układu rozprowadzającego ciepło do grzejników znajdujących się w innych pomieszczeniach domu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taki kominek zaprojektować jako palenisko z płaszczem wodnym dookoła niego i podłączyć go do naszej instalacji centralnego ogrzewania. Najlepiej jest jeśli już mamy kominek zakupić w odpowiednim wymiarze wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicą, i umieścić go w miejsce istniejącego już urządzenia. Jeśli już posiadamy instalacje centralnego ogrzewania z innego pieca, a tak z reguły współcześnie to wygląda, możemy po prostu dołączyć wkład kominkowy do całego układu i cieszyć się z ciepłej wody, którą będzie dostarczał kominek. Taki układ należy oczywiście doposażyć w dodatkową pompę wody, która będzie zajmowała się przesyłaniem cieczy. Jeśli instalacja nie istnieje musimy ją niestety wybudować i jako centralne urządzenie grzewcze zaimplementować nasz wkład kominkowy. Wężownica w kominku zwiększa efektywność grzania wody poprzez odbiór ciepła bezpośrednio znad paleniska. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne i wydajne i myślę, że każda osoba korzystająca z kominka powinna to przemyśleć.

Skoro posiadamy już kominek, to zamiast stosowania go tylko w celu jego walorów estetycznych możemy wykorzystać go do ogrzewania domu. Kominek ma wydajność wystarczającą do ogrzewania około stu metrów kwadratowych domu bez konieczności dodatkowej instalacji centralnego ogrzewania. Przy większym metrażu jednak bardzo dobrze będzie się spisywał jako uzupełnienie obecnej instalacji grzewczej naszego domu.

Funkcjonalne zastosowanie kominków do produkcji ciepła
Przewiń na górę