Każdy obiekt musi być wyposażony w szereg rozwiązań zapewniających bezpieczną i komfortową eksploatację. Dotyczy to przede wszystkim instalacji bytowych, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich mediów w budynku. Przykładem może być chociażby prąd czy ciepło bez których chyba nikt sobie nie wyobraża obecnie egzystowania. Bardzo ważna jest również regularna wymiana powietrza, którą można zapewnić na różne sposoby.
Jak wydajna powinna być wentylacja?
Wiele tak naprawdę zależy od typu obiektu, w którym ma być wdrożony układ. W przypadku budynków do zamieszkania prywatnego z reguły są wykorzystywane układy, w których wymiana powietrza następuje poniekąd samoistnie. Są to układy tak zwane grawitacyjne. Niemniej jednak w niektórych przypadkach coś takiego jest niewystarczające i potrzebne jest zapewnienie większej wydajności. Można tutaj chociażby wspomnieć o zakładach przemysłowych, gdzie ze względu na specyfikę realizowanych czynności potrzebna jest większa częstotliwość wymian. W takim przypadku najczęściej wykonywany jest montaż instalacji wentylacji mechanicznej, gdzie mieszanie powietrza następuje w skutek działania wentylatorów. Są one przeważnie zasilane silnikami elektrycznymi o odpowiedniej mocy. Dodatkowo na rynku dostępne są obecnie rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować poniekąd zużycie energii cieplnej. Mowa tutaj o rekuperacji, która pozwala odzyskać część energii cieplnej wykorzystanej do ogrzania powietrza. Dzięki temu budynek wykazuje się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Niemniej jednak taki układ powinien być przewidziany na etapie projektowania. W późniejszej fazie eksploatacji ciężko jest bowiem wdrożyć rekuperację tak żeby cała operacja była uzasadniona ekonomicznie. Newralgicznym miejscem są zakłady, w których wykonywane są czynności związane z mieszaniem czy wydzielaniem różnego rodzaju gazów niebezpiecznych.
Przykładem może być praktycznie każdy zakład produkcyjny, gdzie następuje klejenie czy lutowanie. W takich miejscach oprócz wydajnej wentylacji muszą być stosowane również rozwiązania stanowiskowe, które pozwalają odciągać gazy. Jak widać najważniejszą wartością jest zawsze zdrowie i bezpieczeństwo osób znajdujących się w określonym obszarze. Właśnie dlatego działanie instalacji powinno być regularnie sprawdzane, a wszystkie urządzenia wchodzące w jej skład powinny być konserwowane. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek rozbieżności czy usterek konieczna jest ich natychmiastowa eliminacja poprzez modernizację czy serwis.