Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które zazwyczaj wystają poza jego obrys i z tego powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury i wilgoć powodują, że należy szczególnie zadbać o hydroizolację tych powierzchni. Każdy posiadacz balkonu lub tarasu docenia spędzone tam chwile z kubkiem kawy lub książką w leniwy, sobotni poranek. Tym bardziej warto dowiedzieć się, co zrobić, by cieszyć się ich długoletnim użytkowaniem.
Jak zadbać o nasz balkon?
Konstrukcja balkonów i tarasów musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. Jednym z głównych warunków trwałości tych elementów jest zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja, która jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu lub tarasu stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów. Inwestor powinien wybierać materiały hydroizolacyjne według takich kryteriów jak rodzaj elementu konstrukcyjnego (balkon czy taras) oraz zakres pracy podłoża – im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność. Innym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest położenie (czy taras znajduje się na gruncie czy jest konstrukcją nadziemną) oraz jakie pomieszczenia znajdują się pod nim. Aby wykonać niezawodne izolacje balkonu, zarówno tych nowych, jak i już istniejących, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokiej jakości. Do ochrony balkonów i tarasów przed wodą najlepiej sprawdzają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Gwarantują one szczelność, są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zastosowanie rozwiązań wchodzących w skład jednego systemu gwarantuje pełną kompatybilność jego poszczególnych składników oraz eliminuje możliwość powstania kolizji chemicznej pomiędzy nimi. Z tego samego względu, dobierając materiały i systemy do izolacji balkonów czy tarasów, trzeba pamiętać o sposobach zabezpieczania obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe części należy chronić przed kontaktem z polimerami i cementem. Balkony i tarasy różnią się między sobą wielkością i kształtem oraz konstrukcją, co wpływa na sposób wykonania izolacji i dobór odpowiednich produktów. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne dotyczące prac budowlanych. Optymalnym zabezpieczeniem przed wnikaniem wody i wilgoci konstrukcji balkonu w układzie zespolonym jest wykonanie uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem, który umożliwi swobodny spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni.
Warto podkreślić, iż zastosowanie się do zasad prawidłowego wykonawstwa i odpowiednie wykorzystanie rozwiązań systemowych pozwoli chronić balkon i taras przed wodą przez długi czas. Ciekawym rozwiązaniem jest bezspoinowy system powłokowy. Całość stanowi system płynnych membran hydroizolacyjnych, które powstały na bazie wysokiej jakości czystych żywic poliuretanowych. Ich zastosowanie na dachu, balkonie czy nawierzchni obciążonej ruchem pieszym lub kołowym to gwarancja otrzymania trwałej hydroizolacji, odpornej nawet na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.