Budowa energooszczędnego domu wymaga szczegółowego podejścia do wielu tematów, między innymi również do wentylacji. Wentylacja w domu musi być przede wszystkim skuteczna, w innym wypadku w pomieszczeniach pojawi się wilgoć, z którą trudno jest walczyć, a może być powodem wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Jednak nie każdy wie, że wentylacja może przyczynić się do obniżonych rachunków za ogrzewanie domu.
Zasada działania rekuperacji
Oszczędność energii w użytkowaniu budynku jest niezwykle ważna, a z roku na rok coraz ważniejsza. Ceny energii nieustannie rosną, przez co rosną podstawowe koszty utrzymania budynku. Ponadto coraz większa świadomość społeczeństwa w temacie ochrony środowiska naturalnego skłania do oszczędzania nieodnawialnych źródeł energii. Trzeba zauważyć, że jednym z największych kosztów, jakie ponosimy w związku z użytkowaniem budynku jest jego ogrzewanie. Niewiele osób jednak wie, że znacząca ilość energii zużywana jest na ogrzanie zimnego powietrza dostającego się do budynku poprzez kanały wentylacyjne. Niestety wentylacja grawitacyjna ma to do siebie, że napływające świeże powietrze ma taką temperaturę, jak na zewnątrz. Jego ogrzanie w sezonie grzewczym jest zatem koniecznością. Inaczej ma się sprawa w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła. Jest to tak zwana rekuperacja, czyli pobieranie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzewanie nim powietrza napływającego z zewnątrz. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest zatem doskonałym sposobem na oszczędność znaczącej ilości energii na ogrzewanie pomieszczeń. Jest to jednak tylko jedna z wielu zalet tej instalacji. Dzięki możliwości zastosowania filtracji rekuperacja pozwala nam na korzystanie w domu z czystego powietrza, pozbawionego kurzu, pyłu, a nawet alergenów czy smogu. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych filtrów. Rekuperacja pozwala również na budowę domu bez kominów, ponieważ nie są one potrzebne w tego rodzaju wentylacji. Instalacja ta składa się z działających na energię elektryczną wentylatorów (jedne wyciągają z domu zużyte powietrze, drugie nawiewają świeże), z wymiennika ciepła oraz z kanałów wentylacyjnych, które rozmieszczone są po całym budynku.
Jeśli chodzi o koszty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jest to z pewnością inwestycja znacznie droższa, niż wentylacja grawitacyjna. Jej koszty włącznie z kosztami instalacyjnymi mogą być wyższe nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba jednak zauważyć, że podczas użytkowania domu koszty te zwracają się z nadwyżką już po niedługim czasie. Jest to zatem inwestycja godna uwagi i warto ją rozważyć podczas planowania budowy.