Inwestycja w instalację fotowoltaiczną

Na terenie dużych miast coraz częściej spotkać można nowoczesne urządzenia pozwalające generować energię w sposób rozproszony. Są to tak zwane odnawialne źródła energii, które obecnie są stosowane chętnie przez coraz większą grupę docelową. Jest to spowodowane wzrostem kosztów zakupu poszczególnych mediów oraz rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Dzięki stosowaniu rozwiązań alternatywnych maleje zapotrzebowanie na moc w sieci przesyłowej co objawia się mniejszą ilością spalanych paliw kopalnych.

Panele fotowoltaiczne na terenie Bydgoszczy

instalacje fotowoltaiczne - bydgoszczNależy do nich między innymi węgiel, którego spalanie generuje duże ilości gazów cieplarnianych. Na terenie dużych miast takich jak Bydgoszcz dodatkowo dostępne są różnego rodzaju programy wsparcia mające na celu zachęcić inwestorów do stosowania nowoczesnych instalacji. Wsparcie jest udzielane w formie kredytów na warunkach preferencyjnych, dotacji czy dofinansowań. Wszystko to pozwala skrócić czas zwrotu z inwestycji co sprawia, że szczególnie popularne stają się instalacje fotowoltaiczne – bydgoszcz jest miastem, gdzie panele są powszechnie stosowane zarówno przez osoby prywatne jak i również przedsiębiorstwa. Na jej terenie funkcjonuje wiele firm, które są w stanie kompleksowo zaprojektować, a następnie zrealizować instalację. Bardzo ważnym jest bowiem dobranie ilości oraz rodzaju paneli. Nie mniej ważny jest również osprzęt towarzyszący taki jak inwerter, zabezpieczenia czy okablowanie. Kolejnym etapem jest prawidłowy montaż paneli, które przeważnie umieszczane są na dachu obiektu. Procedurę montażu należy przeprowadzić bardzo starannie tak żeby ogniwa były umieszczone w odpowiedniej orientacji. Niedopuszczalne jest powstawanie zacienienia, które może znacznie obniżyć sprawność całego układu. W określonych przypadkach ogniwa mogą być przymocowane do elewacji obiektu lub usytuowane na gruncie.

W tym ostatnim wariancie potrzebny jest specjalny stelaż, który to umożliwi. Warto wspomnieć, że bardzo ważnym zagadnieniem jest również regularny przegląd i serwis całej instalacji. Inwestycja w panele fotowoltaiczne potrafi zwrócić się już w ciągu kilku lat co przy żywotności rozwiązania na poziomie kilkudziesięciu lat jest niezwykle atrakcyjną perspektywą. To w jakim okresie się zwróci oraz przez jaki czas ogniwa będą w stanie pracować bezawaryjnie zależy w dużej mierze od ich serwisu i konserwacji. Okresowo powinny być wykonywane przeglądy oraz usługi czyszczenia wierzchniej warstwy ogniw. Tylko w ten sposób można jak najdłużej utrzymać ich sprawność oraz niezawodność.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną
Przewiń na górę