Istota testów na celiakię

Czytając doniesienia medialne czy liczne artykuły w bardziej lub mniej specjalistycznej prasie można odnieść wrażenie, że w dzisiejszym społeczeństwie większość osób jest na różnego typu dietach. Co ciekawe, nie zawsze jednak przejście na dietę jest spowodowane chęcią zgubienia kilku zbędnych kilogramów, ponieważ w wielu przypadkach powodem przejścia na dietę są problemy zdrowotne, w zwalczeniu których to zmiana sposobu odżywiania pomoże bardziej skutecznie, niż różnego rodzaju leki farmakologiczne.

Rosnąca liczba testów na celiakię

celiakia testyWśród diet eliminacyjnych, które są najczęściej spotykane wśród Polaków trudno w ostatnim czasie znaleźć bardziej popularną, niż dieta bezglutenowa. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dieta eliminująca gluten z naszej diety czasami nie jest podyktowana tylko modą i ogólnym trendem do eliminacji tego składnika odżywczego, ale realnymi problemami zdrowotnymi wśród których wyróżniamy przede wszystkim nietolerancję na gluten oraz celiakię. Warto poddać się szczegółowej diagnostyce w celu jednoznacznego określenia która z tych przypadłości jest właściwa w naszym przypadku, ponieważ może to mieć istotne znaczenie dla naszego dalszego funkcjonowania. Szczególnie, jeśli w naszym przypadku podejrzewana jest celiakia testy warto wykonać jak najszybciej i to w sprawdzonej placówce medycznej. Chorzy na celiakię muszę bowiem przestrzegać bardzo restrykcyjnej diety i korzystać wyłącznie z produktów oznaczonych specjalnym certyfikatem. Co więcej, dieta bezglutenowa wynikająca z celiakii musi być stosowana do końca życia chorego, dlatego test przeprowadzony w doświadczonym laboratorium jest w tym przypadku kluczowy. W przypadku wyniku negatywnego może bowiem się okazać, że problemem jest zaledwie nietolerancja na gluten co oznacza, że chory może spożywać pokarmy zawierające śladowe ilości glutenu, a jeśli będzie restrykcyjnie pilnować diety i wytrwa w niej przez odpowiednio długi czas to może liczyć na cofnięcie się choroby i pełne wyleczenie, co pozwoli mu w być może nawet na rezygnację z diety.

Celiakia jest coraz lepiej rozpoznawalną i prawidłowo diagnozowaną chorobą, ale fakt spopularyzowania diety bezglutenowej w różnego rodzaju pismach i magazynach sprawia, że dziś chorzy na tę chorobę mają znacznie łatwiej niż kiedyś. W sklepach bez problemu znajdziemy przynajmniej kilka produktów opatrzonych certyfikatem potwierdzającym brak nawet śladowych ilości glutenu co sprawia też, że takie produkty są z roku na rok tańsze, co zdecydowanie ułatwia codzienne życie chorych.

Istota testów na celiakię
Przewiń na górę