Jak można montować nity?

 

Podczas tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji takich jak mosty czy też szkielety maszyn, trzeba użyć jak najwyższej jakości elementów montażowych. Tradycyjne wkręty czy też gwoździe nie gwarantują wysokiej trwałości tworzonych łączeń. Z tego względu do takich zastosowań coraz częściej wykorzystywane są nity.

Najważniejsze zalety nitów ze stali

nitonakrętka stalowaWszyscy zdajemy sobie sprawę, że tworzenie tych najbardziej skomplikowanych konstrukcji, takich jak mosty, garaże, hale stalowe czy szkielety maszyn produkcyjnych i przemysłowych, wymaga użycia najnowocześniejszych maszyn i akcesoriów montażowych. Te tradycyjne, takie jak gwoździe, wkręty czy też wkrętarki nie gwarantują wysokiej, wymaganej trwałości łączeń. Dlatego też w takich zastosowaniach coraz częściej wykorzystywana jest nitonakrętka stalowa, która zapewnia bardzo wysoką trwałość i odporność. Wynika to z faktu, że podczas używania nitów w znacznie mniejszym stopniu uszkadzana jest powierzchnia łączonych elementów. Dzięki temu, w połączeniu z wykonanym z nierdzewnej stali nitem, umożliwia to stworzenie wyjątkowo odpornego na korozję połączenia. Dlatego też stalowe nity tak często wykorzystuje się w miejscach, gdzie będą one narażone na kontakt z bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, mróz czy też śnieg. Gdyby w takich zastosowaniach użyć wkrętów a nie nitów, bardzo szybko trzeba by było wykonywać remont danej konstrukcji – konstrukcje utworzone za pomocą nitonakrętek zaś mogą być używane przez wiele lat bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych, co jest szczególnie istotne w przypadku mostów. Warto pamiętać także, że nity ze stali, w przeciwieństwie do wkrętów mogą być montowane na sposób ręczny. Oczywiście w zastosowaniach profesjonalnych taki sposób montażu nitonakrętek nie jest rekomendowany – zazwyczaj w takich wypadkach nity montuje się za pomocą nitownicy pneumatycznej. Mimo to możliwości wykonania jakiego drobnego remontu dachu czy też w domu bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzie czy bez dostępu do prądu jest dużą przewagą nitów nad wkrętami. Z tego też względu coraz częściej takie akcesorium montażowe jest wybierane również przez osoby prywatne, które wykonują często remonty w domu własnymi siłami.

To, jak trwałą okaże się dana konstrukcja będzie zależne od użytych do ej budowy akcesoriów montażowych. Coraz częściej podczas budowy takich konstrukcji jak mosty używa się nitownic zamiast wkrętarek. Wykorzystują one do łączenia elementów akcesorium, które jest bardziej trwałe niż tradycyjne wkręty.

 

Jak można montować nity?
Przewiń na górę