Jeśli jesteś akurat na etapie poszukiwania domu dla swojej rodziny i na co dzień przeglądasz ogłoszenia sprzedaży nieruchomości, z pewnością zachodzisz w głowę, jak ustrzec się przed dokonaniem niewłaściwego wyboru. Pułapek w nieruchomościach jest wiele i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Chociaż wydawałoby się, że akurat kupno nowo wybudowanej nieruchomości jest najbezpieczniejsze, to i tu mogą czekać nas niespodzianki. Zajmijmy się jednak domami z tak zwanej drugiej ręki, ponieważ to tu istnieje najwięcej pułapek czyhających na potencjalnego kupca.
Eternit na dachu – przeszkoda czy możliwości?
Na co należy zwrócić największą uwagę podczas kupna domu z rynku pierwotnego? Najogólniej mówiąc sprawdzamy stan dachu, murów i fundamentu. To święta trójca, na której opiera się budynek, a wady dotyczące jednego z tych elementów mogą poważnie zatruć nam życie (i to dosłownie) i niosą ze sobą największe koszty. Zajmijmy się tematem dachu, a konkretnie jego poszycia. Z pewnością na tym etapie poszukiwań domu spotkałeś się już z pojęciem eternitu. Jeśli nie, na pewno się spotkasz. Cóż to takiego ten eternit? Jest to potoczna nazwa materiałów budowlanych azbestowo-cementowych, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu masowo wykorzystywano w budownictwie, jako płyty pokryciowe, zarówno elewacyjne, jak i dachowe. Eternit, jako materiał, charakteryzuje się ogniotrwałością, jest wytrzymały mechanicznie, odporny na działanie wody, chemikaliów, ścieków, zmiennych warunków atmosferycznych, dodatkowo jest dość lekki i niedrogi. W czym więc tkwi problem? W azbeście, który jest głównym, obok cementu, składnikiem eternitu. A jak zapewne wiesz, włókna azbestowe są bardzo trujące dla organizmu. Na czym polegają trujące właściwości azbestu? Zacząć należy od tego, co to jest właściwie azbest. Otóż nie jest to jeden konkretny minerał, a cała grupa minerałów krzemianowych, o charakterystycznej budowie. Posiadają one kształt włókien. Włókna te w wyniku rozpadu, kruszenia się, czy innych mechanicznych uszkodzeń płyt eternitowych, wnikają do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe i stanowią bezpośrednią przyczynę wielu chorób. Wśród nich możemy wyróżnić pylicę azbestową, chorobę opłucną, a nawet nowotwory. Dlatego tak ważny jest właściwy demontaż eternitu, co swoją drogą, wedle polskiego prawa, musi mieć miejsce do końca 2032 roku. Jakie koszty niesie ze sobą demontaż eternitu? Ano dość spore, biorąc pod uwagę fakt, że cały proces musi być bezpieczny, nie narażający zdrowia mieszkańców ani pracowników firmy zajmującej się demontażem. Dodatkowo wykonawca takich prac musi zawczasu zdobyć na nie pozwolenie od gminnego nadzoru budowlanego. Wszystko musi odbyć się zgodnie z określonymi przepisami, a eternit, jako materiał niebezpieczny, musi zostać wywieziony w specjalnie przeznaczone do tego miejsce.
Wygląda na to, że wymiana dachu z eternitu nie jest ani prosta, ani tania. Nie można zrobić tego samemu, pod groźbą kary nawet do 5000 zł. Choć i to niektórych chętnych nie przeraża i nie dbając o swoje i innych bezpieczeństwo, wykonują te prace sami, zakopując niebezpieczne odpady w lasach, czy nawet na swoich działkach. Na szczęście można postarać się o dofinansowanie od gminy na tego rodzaju prace, które to pokryje od 75% do 100% kosztów całej tej zabawy. Dlatego też dach z eternitu niekoniecznie stanowi przeszkodę w kupnie domu, a może stać się dobrym pretekstem do solidnego zbicia ceny nieruchomości.