Jak powstają studnie głębinowe?

Studnie nie są tak popularne jak kiedyś, ze względu na rozbudowaną siec kanalizacyjną w Polsce. W dalszym ciągu jest jednak wiele gospodarstw, które musza lub chcą z nich korzystać. Nowoczesne studnie jednak mocno odbiegają od tych, które budowano kiedyś.

Gdzie buduje się studnie głębinowe?

studnia głębinowa z wrocławiaStudnie są zdecydowanie mniej popularne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że trudno jest znaleźć gospodarstwo które z takich studni korzysta. Są one nadal niezbędne tam, gdzie nie możliwości korzystania z kanalizacji czy instalacji wodociągowej. Oczywiście jednak, nowoczesne studnie mocno różnią się od tych, z których korzystano kiedyś. Obecnie najpopularniejsze są studnie głębinowe, takie jak studnia głębinowa z Wrocławia. Studnie głębinowe maja bowiem tę zaletę, że dają dostęp do znacznie wyższej jakości wód głębinowych. W przypadku wód gruntowych, są one mocno skażone i zanieczyszczone, dlatego też nie zaleca się czerpania ich w celach konsumpcyjnych bez wcześniejszego uzdatnienia. Z wodami głębinowymi nie ma tych problemów, dlatego też takie studnie są zalecane rolnikom, jak również osobom, które chcą taką studnie traktować jako zastępstwo dla instalacji wodociągowej. Warto pamięta także o tym, że zupełnie inaczej wygląda obecnie budowa studni. Niegdyś, aby utworzyć studnie tworzono wykop, dlatego właśnie możliwe było korzystanie wyłącznie z wód gruntowych. Wykop był zabezpieczany przy pomocy betonowych kręgów, które miały to do siebie, ze bardzo szybko się rozszczeniały. Skutkowało to tym, że jakość wody bardzo szybko się pogarszała, z zarówno pod względem smaku, jak tez pod względem zawartości potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów. Ze studniami głębinowymi nie ma podobnych problemów. Tworzy się  je w wyniku odwiertu, który pozwala na dotarcie do najgłębiej ukrytych źródeł. Odwiert zostaje zabezpieczony następnie przy pomocy poliuretanowej rury, która nie traci swojej szczelności nawet po upływie wielu lat. W porównaniu do studni gruntowej, w tej głębinowej inaczej wygląda czerpanie wód. Mianowicie, w tej studni umieszcza się zazwyczaj pompę głębinową, która czerpie wodę automatycznie, pompując ją do kranów. Jak widać studnie głębinowe są znacznie bardziej zaawanasowane.

Studnie nie są popularne tak jak kiedyś, ale nadal maja wiele zastosowań, szczególnie w rolnictwie.. Zupełnie inaczej wygląda jednak sposób ich budowy oraz na korzyść zmieniła się także jakość czerpanych z nich wód. Studnie w obecnych czasach powstają zazwyczaj dzięki odwiertom.

Jak powstają studnie głębinowe?
Przewiń na górę