Jak skutecznie wyciszyć sufit?

Mieszkanie powinno być oazą komfortu i wypoczynku, niezależnie od sąsiadów. Mieszkańcy nie mają wpływu na to, kto wprowadzi się piętro wyżej, czy będzie to rodzina z płaczącym dzieckiem czy może fan remontowania i wiercenia dziur w każdy weekend. Jedyne na co ma się realny wpływ, to przestrzeń, w której się mieszka. Można o nią odpowiednio zadbać i spróbować wyciszyć sufit, aby sąsiedzi, mimo częstych przeprowadzek, nigdy nie zaskoczyli nagłym hałasem.

Jakie są sposoby na wyciszanie sufitu?

wyciszenie sufituMieszkając w bloku lub w kamienicy, często jest się narażonym na hałasy ze strony sąsiadów. Zarówno tych mieszkających obok, jak i z piętra wyżej. To ci zwykle budzą domowników głośnym tupaniem, płaczącymi lub skaczącymi z mebli dziećmi czy remontami przy użyciu wiertarki. Na to jacy sąsiedzi wprowadzą się do mieszkania wyżej, zazwyczaj nie ma się wpływu. Można jednak zadbać o to, aby posiadane mieszkanie stało się oazą ciszy i spokoju. Może do tego dojść, kiedy zdecyduje się na wyciszenie sufitu. Najskuteczniejszą metodą na to jest wyłożenie jego powierzchni wełną mineralną i zamontowanie podwieszanej płyty. Taki materiał wyciszy sufit i dodatkowo go ciepli. Pomieszczenie będzie bardziej suche, a wilgoć i pleśń nie będą się rozprzestrzeniać. Innym sposobem jest zastosowanie płyt, tapet lub ekranów akustycznych, które są przeznaczone specjalnie do takiego zadania. Są to materiały nieco droższe, można więc na początek spróbować dodać kilka akcesoriów do pokoi, które go wyciszą – dywany, grubsze zasłony czy nawet regały z książkami. Świetnie zatrzymują dźwięki i sprawiają, że pomieszczenia są znacznie bardziej wygłuszone. Należy pamiętać, że podwieszane sufity sprawdzą się głównie w mieszkaniach w kamienicach, gdzie wysokość pokoi na to pozwala. W mniejszych blokach takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Tam najlepiej skupić się na izolacji akustycznej ścian, co również może dobrze wpłynąć na wyciszenie dźwięków docierających z góry. Wszystko zależy od wyglądu i konstrukcji mieszkania, tego jaka ma być w nim estetyka i na jakie sposoby wyciszania sufitu można sobie pozwolić.

Decydując się na wyciszanie sufitu należy zorientować się jakie sposoby na to, są możliwe do wykonania w danym pomieszczeniu. W wielu przypadkach wystarczy zmiana wystroju, dodanie kilku elementów jak dywan, zasłony czy regał. Najczęściej w kamienicach, gdzie mieszkania są wysokie, bardzo często potrzebny jest podwieszany sufit lub wyłożenie go płytami akustycznymi, aby uzyskać zadowalający efekt.

Jak skutecznie wyciszyć sufit?
Przewiń na górę