Jak sprawić, by obrus długo zachwycał czystością?

Plamy na tkaninach potrafią być prawdziwą zmorą. Kiedy pojawiają się na obrusie – a dzieje się to nader często – mogą okazać się niemałym kłopotem. W końcu obrusem przykrywa się stół, aby nadać mu schludny i uroczysty wygląd. Zabrudzenie, nawet najmniejsze, może jednak ten efekt momentalnie zniweczyć. Plamy pojawiają się często w najmniej spodziewanych chwilach. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy na przykład za chwilę mają zjawić się goście, a na śnieżnobiałym obrusie nieoczekiwanie dostrzegamy plamę. Trudno opisać zakłopotanie i frustrację, jakie towarzyszą takim momentom. Plamy naprawdę mogą przyprawić o ból głowy!

W poszukiwaniu sposobów na nieskazitelny wygląd obrusu

obrusy plamoodporneZachowanie pożądanego wyglądu materiału, którym nakrywamy stół jest nie lada zadaniem. Obrusy często ulegają zabrudzeniom. Kiedy mają kontakt z jedzeniem, dzieje się tak praktycznie każdego dnia. Przypadkowo upuszczony kęs pożywienia czy uroniona kropla napoju zmuszają najczęściej do natychmiastowego działania i wymiany obrusu na świeży. Przy plamach należy bowiem działać szybko. Zabrudzenia są szczególnie widoczne na białych obrusach. Stosunkowo łatwiej jest dbać o obrusy kolorowe. Te białe są o wiele trudniejszym wyzwaniem. Wzorzyste czy różnobarwne tkaniny stosujemy zwykle na co dzień. Białe natomiast najczęściej zachowujemy na wyjątkowe okazje. Nie zmniejsza to jednak kłopotów, które pojawiają się przy pielęgnacji białego materiału. Nietrudno wyobrazić sobie stan białego obrusu zachowywanego na szczególne uroczystości, po skończonym przyjęciu. Na pewno należy od razu załadować go do pralki, a i to nie gwarantuje, że wszystkie palmy znikną. Pewnie dlatego wymyślono obrusy plamoodporne. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do użytku codziennego, jak i z okazji świąt. Jeszcze bardziej praktyczne wydaje się ich stosowanie w domach, w których przebywają dzieci. Wiadomo, że obecność maluchów oznacza kilkakrotnie większe ryzyko zabrudzeń. Trudno tego uniknąć. Nie sposób przecież wyobrazić sobie zabraniania dzieciom obecności przy stole. Na szczęście plamoodporne tkaniny niosą duże ułatwienia w tej kwestii. Materiał taki powleczony jest specjalna warstwą nieprzepuszczającą wody.

Dzięki temu zabrudzenie pozostaje na powierzchni, nie wnikając w strukturę materiału. Można to często obserwować w postać kropel ślizgających się po powierzchni obrusu. W przypadku nagłego kontaktu pożywienia z obrusem, wystarczy delikatnie zetrzeć zabrudzenie albo zaprać odpowiednie miejsce. Najczęściej wystarczy zwykłe przepłukanie w czystej wodzie, nie trzeba, a wręcz nie jest wskazane używanie detergentów. Można dodać łagodnego środka piorącego.

Jak sprawić, by obrus długo zachwycał czystością?
Przewiń na górę