Jak wybrać dobrą ortezę kolana?

W przypadku wystąpienia kontuzji, po zabiegu operacyjnym oraz w razie występowania różnych schorzeń, konieczne może okazać się skorzystanie z rozwiązań umożliwiających stabilizację kolana. Wtedy najlepiej może sprawdzić się orteza, która jest sprzętem rehabilitacyjnym przyspieszającym proces leczenia oraz powrót do pełnej sprawności kolana po wykonanym zabiegu operacyjnym. Stanowi ona także ochronę przed uderzeniem czy działaniem czynników zewnętrznych. W jaki sposób jednak wybrać najlepszy model ortezy?

Korzystamy z ortezy kolana

orteza kolana - opoleIstotny jest fakt, że w najbardziej poważnych przypadkach orteza kolana powinna być dobrana po przeprowadzonej konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie. Będzie bowiem on w stanie dobrać taki rodzaj produktu, który będzie w danym przypadku najlepszy i jednocześnie udzieli szczegółowych informacji odnośnie sposobu użytkowania. Dzięki temu zakupiona orteza zarówno będzie stanowiła odpowiednia ochronę, ale jednocześnie umożliwi danej osobie normalne funkcjonowanie.  Orteza bowiem stosowana jest nie tylko do stabilizacji kolana, ale również  w celu ochrony otaczających je wiązadeł oraz mięśni. Wszystko to spowoduje, że możliwe będzie uniknięcie pogłębienia się kontuzji. Jeżeli interesuje nas dobra jakościowo orteza kolana – opole to odpowiednie miasto do jej zakupienia. Wybór optymalnego modelu będzie uzależniony od różnych czynników, w tym od rodzaju schorzenia, celu stosowania ortezy (leczenie po zabiegu, rehabilitacja czy profilaktyka), a także czasu oraz częstotliwości jej stosowania. Istotna może być również waga oraz wzrost pacjenta. Na rynku dodatkowo oferowane są trzy rodzaje takich ortez. Są to zarówno miękkie ortezy na kolano, półsztywne oraz sztywne. Miękkie modele sprawdzają się w przypadku profilaktyki oraz leczenia drobnych urazów. Umożliwia wykonywanie takich czynności, jak na przykład jazda na rowerze i bieganie. Modele półsztywne oraz sztywne wybierane są w przypadku poważniejszych schorzeń, a także operacji. Im cięższy jest dany pacjent, tym sztywniejsza oraz mocniejsza powinna być dobrana orteza dobrana dla takiej osoby.

Niewłaściwie dobrana orteza kolana może być zarówno nieskuteczna, jak i może doprowadzić do pogłębiania się urazów czy uszkodzeń stawów. Dodatkowo zbyt ciasny model może spowodować niedokrwienie oraz bolesne otarcia. Z tego względu niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Choć na rynku dostępne są uniwersalne rozmiary, to nie w każdym przypadku mogą być one zastosowane. Z tego powodu orteza kolana powinna być dobierana przez profesjonalistów i osoby z doświadczeniem w tym zakresie.

Jak wybrać dobrą ortezę kolana?
Przewiń na górę