Jak wykonać boniowanie

Jeśli komuś znudziła się pospolita elewacja z gładkimi ścianami może skusić się na boniowanie. Samo wykonywanie boni jest znane od dziesięcioleci. Ten sposób zdobienia elewacji zyskał na popularności w czasach renesansu. Niestety komunizm, który słynął z prostoty i minimalizmu nie sprzyjał jakimkolwiek zdobieniom elewacji dlatego architektura na jakiś czas musiała pożegnać się z bogatym wyglądem. Na szczęście dzisiaj z powodzeniem powraca się do pewnych elementów.

Współczesne boniowanie elewacji

bonie elewacyjneChoć minęło wiele lat od pierwszego boniowania to niewiele się ono zmieniło. O ile efekt tego zabiegu jest zbliżony to zdecydowanie zmieniły się techniki jego wykonywania. Dawniej układano kamienne płyty na elewacji pozostawiając pomiędzy mini wyraźne rowki. Dzisiaj nikt już płyt z kamienianie układa na elewacji. Do tworzenia boni wystarczy gruba warstwa tynku około 1,5 cm. Można w celu wykonania boni używać specjalnych szablonów. Po położeniu tynku umieszcza się je na specjalnych prowadnicach i przeciąga po nich. Można także ułożyć na elewacji listwy z PCW lub listwy drewniane i wypełnić puste powierzchnie między nimi. Listwy zdejmujemy dopiero po zaschnięciu tynku. Są to tzw. metody rowkowania. W budownictwie zauważalny jest jednak trend odchodzenia od kładzenia grubych, trójwarstwowych tynków. Coraz częściej ma on grubość zaledwie kilku milimetrów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w ciekawy sposób wykończyć naszego domu. Boniowanie możemy wykonać także na warstwie ocieplenia. Wystarczy w odpowiedni sposób poprzycinać styropian po czym zatynkować i mamy gotowe bonie. Ta metoda z kolei może jednak wiązać się z powstaniem tzw. mostów cieplnych. Istnieje ryzyko, że w miejscach przycinania krawędzi, gdzie warstwa ocieplenia traci na swojej grubości mogą powstawać mosty cieplne. To z kolei może wiązać się z większą utratą ciepła, poprzez jego przenikanie przez ściany i cienką warstwę ocieplenia. Jeśli więc mamy pewne wątpliwości co do tej metody to możemy sięgnąć po gotowe styropianowe bonie elewacyjne. Są one dostępne w każdym sklepie budowlanym. Wykonane są ze styropianu i pokryte specjalną żywicą dzięki czemu są odporne na czynniki atmosferyczne.

Nowoczesne bonie stosunkowo lekkie i co najważniejsze proste w montażu. Wystarczy przykleić je do gładkiej powierzchni i zatynkować. Dzisiaj wykonywanie boniowania jest bardzo proste. Możemy nawet sami podjąć się tego zadania jeśli jesteśmy dokładni i precyzyjni w tym co robimy. Dawniej boniowanie wykonywano tylko w bogatych domach, dziś może pozwolić sobie absolutnie każdy na taką ozdobę elewacji.

Jak wykonać boniowanie
Przewiń na górę