Jak wykorzystać popręg?

W czasie jazdy konnej dosłownie całe ciało konia pracuje, bo ma on tak specyficzną budowę anatomiczną. Między innymi z tego powodu człowiek zdecydował się na stworzenie profesjonalnych siodeł, ale przecież nie mogłyby one przedstawiać do dzisiaj tego dużej wartości, gdyby nie fakt, że dysponujemy również rozwiązaniami, które pozwalają utrzymać je w jednym i tym samym miejscu nawet w czasie wielogodzinnej jazdy. Mowa tutaj oczywiście o popręgach, bo są one naprawdę dobrze skonstruowane pod wieloma względami. Każdy model siodła może wymagać innego popręgu.

Jak bezpiecznie korzystać z popręgu?

popręgi dla koniaKorzystając z czegoś takiego, nie musimy się jakoś przesadnie troszczyć o bezpieczeństwo zwierzęcia, ponieważ o wszystkie tego typu szczegóły zadbał już wcześniej producent na przykład poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału. Większość popręgów występujących aktualnie na rynku i cieszących się dobrymi opiniami powstaje ze skóry. Klamry jednak i pozostałe mocowania mogą być wykonywane na przykład z tworzyw sztucznych lub odpowiednich stopów metali, bo to gwarantuje doskonałą wytrzymałość w każdych warunkach. Tym bardziej że niektóre popręgi są na stałe połączone z siodłami, a mówiąc dokładniej terlicą, czyli stelażem takich siodeł. Jeżeli zechcemy porównać popręgi dla konia do czegoś powszechnie używanego, to możemy łatwo zauważyć, że spełniają one bardzo podobną funkcję jak paski noszone przy spodniach. Innym podobieństwem mogą być również otwory umożliwiające regulację długości takiego popręgu. Chociaż każdy egzemplarz może być wyposażony w inny system tego typu. Dla dobra konia popręgi nie powinny być przesadnie napinane, bo panuje powszechna zasada odnosząca się do tego, że przestrzeń pomiędzy brzuchem konia a tym pasem powinna wynosić tyle, co dwa palce dorosłego człowieka. Naprężenie takiego popręgu można jednak łatwo poprawić w każdej dowolnej chwili. Istnieją również nawet takie popręgi, które zamiast zapinać, należy wiązać.

Siodła i popręgi damskie rozpoznajemy po tym, że mają dodatkowy pasek przebiegający pod skosem. Dzięki dobrze zapiętym popręgom konie mają jednak możliwość naprawdę swobodnego oddychania i funkcjonowania, a to przecież przekłada się na osiągane przez nie wyniki. Jeżeli ktoś chce pokazywać się ze swoim popręgiem szerszej publiczności, to niech koniecznie zwróci uwagę na jego kolor, bo powinien on pasować doskonale do pozostałych elementów siodła, a także części stroju jeździeckiego i tak dalej. Do pielęgnacji popręgu w przeznaczone są natomiast specjalistyczne środki chemiczne.

Jak wykorzystać popręg?
Przewiń na górę