Jakie okna najlepiej kupić?

Moda w zakresie stolarki otworowej nieustannie ewoluuje. Jeszcze niedawno w większość polskich domów spotykało się jedynie drewniane ramy okienne wyposażone z uszczelki. Oczywiście wyroby tego typu był i nadal są piękne, jednak niestety często nie spełniają współczesnych norm dotyczących odpowiedniej izolacji oraz trwałości. Najnowocześniejsze budynki prywatne oraz publiczne są wyposażane w otwory okienne wykonywane z aluminium. Czy to rozwiązanie jest jednak lepsze? Jakie są jego zalety?

Różne typy okien

oknaSpecjalnie pomijam dzisiaj istnienie okien plastikowych, ponieważ są to najpopularniejsze wyroby i do ich stosowania nie trzeba nikogo przekonywać. Wolę skupić się na czymś niesztampowym, aby sprawdzić, czy jest równie dobre. Obecnie coraz rzadziej stosuje się okna drewniane, ponieważ są one podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Aby drewno nadawało się do tworzenia stolarki otworowej, musi być przede wszystkim odpowiednio zaimpregnowane, co znacząco zwiększa koszty. Chodzi o to, aby nasze produkty nie napuchły pod wpływem deszczu lub śniegu. Nie bez znaczenia jest także fakt istnienia wielu odmian insektów, które lubią żywić się drewnem. Oczywiście możliwe jest dokładne zabezpieczenie okien drewnianych przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami. Ważne jest także odpowiednia izolacja takich przedmiotów. Warto zainwestować w najwyższej klasy uszczelki. Jak z kolie przedstawia się sytuacja w przypadku okien aluminiowych. Jeszcze do niedawna bardzo rzadko się je stosowało na polskim rynku, ponieważ istniał mit, iż są zimne, a tym samym narażają nasze mieszkania na duże straty ciepła. Dziś jednak ceni się takie wyroby, ponieważ są niezwykle lekkie, przeze co można je stosować nawet w przypadku ogromnych wnęk. W dodatku dodaje się do nich najwyższej klasy izolatory z poliamidu (nierzadko wzmacnianego włóknem szklanym). Sama uwielbiam aluminium, ponieważ daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia różnych nowoczesnych, dużych konstrukcji. Chodzi zresztą także o kwestie estetyczne, w mojej ocenie plastikowe skrzydła okienna nie prezentują się tak prestiżowo, jak drewniane lub aluminiowe.

Otwory w ścianach nie muszą służyć jedynie wentylacji pomieszczenia. Dla mnie są przede wszystkim elementem estetycznym, znacząco wpływającym na odbiór całego budynku. Współcześnie wiele okien wykonuje się z plastiku, jednak osobiście nie przepada za tym surowcem. Ze względów wizualnych cenią sobie przede wszystkim aluminium lub drewno. Tego typu stolarka okienna nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale dzięki stosowaniu odpowiednich izolatorów bywa także wyjątkowo wytrzymała.

Jakie okna najlepiej kupić?
Przewiń na górę