Kiedy stosować farby proszkowe?

Zastosowanie farb proszkowych to duża oszczędność, zarówno jeżeli chodzi o zużycie surowców jak i zasobów energii. Obecnie to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywana w renowacji elementów metalowych i nie tylko. Odpowiednio dobrana farba proszkowa i dobrze wykonane malowanie gwarantuje trwałość i przyczepność warstwy farby. Proszkowe malowanie nie wymaga używania podkładów, co zmniejsza znacząco koszty, a farb proszkowych nie trzeba w szczególny sposób przechowywać, w porównaniu do farb tradycyjnych, czyli rozpuszczalnikowych, które wymagają szczególnego traktowania. 

Zalety stosowania farb proszkowych do metalu

farba proszkowa do metaluKolejną i bardzo ważną zaletą farby proszkowej jest to, że nie trzeba przy niej marnować tyle czasu, aby ją przygotować. Pozostały proszek, można w łatwy sposób zebrać i wykorzystać ponownie, co sprawia, że farbę tę można wykorzystać całkowicie bez jakichkolwiek strat. Farba proszkowa do metalu zapewnia najbardziej estetyczne efekty. Poza zastosowaniem do malowania powierzchni metalowych, można również za jej pomocą malować inne materiały takie jak szkło, czy nawet drewno. Mimo to najczęściej jest ona stosowana do malowania metalu, i również takich farb proszkowych mamy najwięcej na rynku. W przypadku farb do innych materiałów wybór może być odrobinę ograniczony. Cechą charakterystyczną dla farb proszkowych w zastosowaniu jest ich wytrzymałość i elastyczność. Stosując farbę proszkową do metalu możemy być pewni, że utworzona z niej powłoka będzie pozbawiona jakichkolwiek skaz i spękań. Tego typu defekty zdarzają się bowiem, gdy stosujemy tradycyjne farby lakiernicze i malarskie. Powłoki utworzone z farb proszkowych posiadają bardzo dobre właściwości, pod względem ochrony przez szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Pomimo nie stosowania podkładów, farby proszkowe do metalu są również odporne na duże temperatury. Dzięki tym zaletom, zastosowanie tego rodzaju farb jest powszechne w przemyśle. Jest to głównie przemysł motoryzacyjny, ale także meblarski czy budowlany. Nie sposób wymienić wszystkim zastosowań farby proszkowej do metalu w jednym zdaniu, gdyż warto wspominać o jej cechach charakterystycznych dla danej gałęzi przemysłu. 

Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie opracowana metoda dla malowania proszkowego tworzyw sztucznych. Do tej pory nie było to jeszcze stosowanie, a odkrycie to może odmienić bieg historii w przemyśle na całym świecie. Niewątpliwie jednak na daną chwilę najbardziej popularne jest stosowanie farb proszkowych do metalu. 

Kiedy stosować farby proszkowe?
Przewiń na górę