Komu potrzebne są świadectwa energetyczne inieruchomości?

Jakiś czas temu, mąż dowiedział się, że odziedziczył mieszkanie po swoich rodzicach. Kiedy załatwiliśmy wszystkie sprawy związane z przyjęciem spadku, zdecydowaliśmy się na to, aby wynająć mieszkanie i na nim zarabiać. Zanim jednak przystąpiliśmy do szukania lokatora, musieliśmy załatwić sprawy formalne. Mąż dowiedział się kolegi z pracy, że w związku z wynajmem będziemy musieli wykonać świadectwo energetyczne lokalu. Nie byłam przekonana do tego, czy taki dokument faktyczni będzie nam potrzebny, ale postanowiłam to sprawdzić, aby mieć stuprocentową pewność.

Co jest zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej?

dobre świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebnePoszukiwania odpowiednich informacji rozpoczęłam od internetu. Miałam nadzieję, że uda mi się tam znaleźć, jakieś rzetelne źródło informacji. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: dobre świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebne, i zaczęłam przeglądać wyniki. Bez problemu udało mi się znaleźć stronę rządową, gdzie wszystko było dokładnie opisane. Dowiedziałam się z niej, że świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu jest potrzebne osobom, które chcą wynajmować swój lokal na cele mieszkalne lub gospodarcze, albo zamierzają sprzedać nieruchomość na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczej własności do lokalu. Taki dokument jest ważny przez dziesięć lat od momentu wystawienia i w przypadku mieszkań przeznaczonych na wynajem należy po tym czasie ponowić wykonanie świadectwa. W dokumencie tym elektryk wystawia certyfikat tego, że instalacja elektryczna działa prawidłowo i nie jest wadliwa. Podczas pomiarów elektrycznych wykonuje się także audyt, który zaświadcza o tym, że ilość zużytego prądu jest jednakowa jak ta, która została pobrana. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nikt nie podłączył się do naszej sieci. Uznałam, że w takim razie warto wykonać takie pomiary nawet dla samego siebie, żeby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Przeczytałam też, że takie świadectwa mogą być wystawiane tylko przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia.

Postanowiłam od razu poszukać takiego elektryka. Okazało się, ze ojciec mojego znajomego wykonuje takie pomiary i może on po godzinach przyjechać do naszego mieszkania i sprawdzić instalacje. Umówiłam się z nim na dogodny termin. Na wyniki musiałam poczekać kilka dni, ponieważ samo przeprowadzenie pomiarów trwa chwilę, ale później elektryk musi je jeszcze odpowiednio przeanalizować i na końcu dopiero wystawić odpowiedni dokument. Na szczęście okazało się, że z elektryką w tym mieszkaniu jest wszystko w porządku.

Komu potrzebne są świadectwa energetyczne inieruchomości?
Przewiń na górę