Konieczność rehabilitacji po endoprotezie stawu

Wiele osób zmaga się z dolegliwościami, które dotyczą stawów. Zmiany zwyrodnieniowe są ogromnym problemem w obecnych czasach, często dotykają wiele osób. Nie da się ich zatrzymać, jednak za pomocą odpowiedniego postępowania można zacząć spowolnić na proces . Kiedy jednak zwyrodnienia są bardzo poważne, a rehabilitacja i leczenie nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczne jest leczenie operacyjne. Sprawia to, ze pacjent może normalnie funkcjonować.

Rehabilitacja konieczna u osób z endoprotezą stawu

rehabilitacja po endoprotezie stawuWówczas często wszczepia się endoprotezę, która jest sztucznym odpowiednikiem naturalnego stawu. Wykonuje się ją najczęściej ze stopów stali bądź tytanu, dzięki czemu są dobrze tolerowane przez ludzki organizm. Konieczna jest rehabilitacja po endoprotezie stawu. Niezależnie jednak od tego, czy pacjent ma wstawioną endoprotezę kolana czy stawu biodrowego, ważne jest, by wykonywał odpowiednie ćwiczenia pod okiem doświadczonego rehabilitanta. W przypadku endoprotezy kolana musi pozostać pod obserwacją przez kilka dni, konieczne jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwbólowych. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja ruchowa jest niezbędna po przeprowadzonej operacji, chory powinien poruszać się w niezwykle ostrożnie, wykorzystując kule. Początkowo powinien zacząć od wolnych spacerów, czasem może pozwolić sobie na pływanie, a także jazdę na rowerze. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i wspomogą powrót do sprawności. Z kolei w przypadku endoprotezy stawu biodrowego konieczne jest wymienianie jej co kilka lat, gdyż się zużywa. Staw nie może być nadwyrężony, zabronione jest zakładanie nogi na nogę, a także sypialnie na boku, gdzie znajduje się endoproteza. Nie wolno także dźwigać ciężkich rzeczy, a także siadać na niskich krzesłach. Osoby, które cierpią na nadwagę, powinny zrzucać zbędne kilogramy, by nie doprowadzać do nadmiernego obciążenia stawów. Odpowiednia rehabilitacja jest w stanie skutecznie wspomóc powrót do pełnej sprawności, jednak ważna jest systematyczność i właściwie wykonywanie gimnastyki.

Po zabiegu endoprotezoplastyki każdy pacjent ma indywidualnie dobrane zabiegi rehabilitacyjne, które przywracają sprawność ruchową, a jednocześnie są bezpieczne. Dzięki nim pacjent zyskuje szansę, że będzie sprawnie się poruszał i pozbędzie się dolegliwości bólowych. Systematycznie wykonywanie ćwiczeń należy wykonywać już w pierwszych dniach po zabiegu, by jak najszybciej wrócić do samodzielnego funkcjonowania. Wczesna rehabilitacja odgrywa dużą rolę i zapobiega pojawianiu się powikłań. 

Konieczność rehabilitacji po endoprotezie stawu
Przewiń na górę