Laboratoria badające kleszcze

Czas wiosny i lata to okres, który zachęca do odwiedzania lasów. Niemniej jednak nie da się ukryć, że lasach mogą czyhać na nas różne zagrożenia. Nie chodzi tutaj o groźne drapieżniki ponieważ akurat te, które żyją w Polsce raczej stronią od ludzi i o atakach słyszy się bardzo rzadko. Natomiast jednym z poważniejszych zagrożeń może być kleszcz, którego ugryzienie może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Kleszcze roznoszą bowiem pewne groźne choroby.

Skuteczne badanie kleszcza

kleszcz badanieAmatorów leśnych wypraw nie brakuje o czym najczęściej przekonać się możemy w czasie wiosny gdy tylko słońce zacznie nieco mocniej ogrzewać naszą półkulę. Wówczas leśne ścieżki oraz bezdroża są czasami pełne turystów i grzybiarzy. Jednak w lasach wówczas budzą się do życia również wspomniane wcześniej kleszcze. Owady te mogą stanowić dla nas naprawdę spore zagrożenie. Samo ugryzienie nie jest bardzo kłopotliwe. Kleszcz przyczepia się do naszego ciała po czym zaczyna żywić się naszą krwią i wówczas najczęściej odczuwamy swędzenie. Należy wtedy jak najszybciej takiego kleszcza się pozbyć. Do tego zadania używa się pęsety lub też specjalnych przyrządów, które nabyć możemy w niemal każdej aptece. Jednak największym problemem po ugryzieniu kleszcza jest to, że może dojść do zakażenia bakteriami wywołującymi boreliozę. Niekiedy choroba ta określana jest również jako choroba z Lyme. Skoro mowa o zagrożeniach jakie niesie ze sobą kleszcz badanie laboratoryjne takiego osobnika może dać nam szybką informację co do tego czy dany kleszcz był nosicielem wspomnianej wcześniej bakterii. Generalnie nie każdy kleszcz musi roznosić bakterię wywołujące boreliozę. Można nawet powiedzieć, że takie osobniki zdarzają się dość rzadko ale jednak mogą one przytrafić się również nam. Kluczową kwestią jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza. Im dłużej taki osobnik jest obecny na naszym ciele to tym bardziej rośnie ryzyko pojawienia się u nas choroby. Największe szanse zakażenia są wówczas gdy kleszcz utrzymuje się ponad jedną dobę.

Na dzień dzisiejszy zarażonych boreliozą jest naprawdę sporo osób mieszkających w Polsce. W związku z tym przed każdym wyjściem w plener warto zastosować środki odstraszające kleszcze. Są one dostępne w wielu sklepach. Najbardziej skuteczne są te zawierające dużą ilość substancji określanej jako deet. Natomiast jeśli chodzi o samo badanie kleszcza to z pewnością w większych miastach mogą Państwo łatwo znaleźć prywatne laboratoria, w których możemy wykonać badanie kleszcza pod kątem boreliozy.

Laboratoria badające kleszcze
Przewiń na górę