Miód lipowy to jeden z najlepiej poznanych i najczęściej stosowanych miodów w Polsce. Wspaniale smakuje z pieczywem, a jego barwa oraz konsystencja są podobne do oleju. Najczęściej przypominamy sobie o nim w jesiennym okresie gryp i przeziębień, a także kiedy dopadną nas problemy nerwowe, gdyż jego główną zaletą są zdolności kojące i ułatwiające zasypianie. Lipa jest rośliną niezwykle popularną w naszym kraju, ozdabia krajobraz wielu polskich wsi i miasteczek dając schronienie przed upałami. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca pięknie pachnącymi kwiatami wabiąc do siebie pszczoły.
Właściwości miodu lipowego
Flawonoidy zawarte w kwiatach lipy są cenne ze względu na ich działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz ściągające. Dlatego miód z nich pozyskany pomaga w leczeniu grypy, przeziębień, migreny, nadciśnienia oraz stanów zapalnych. Generalnie jest najlepszym typem miodu na problemy z górnymi drogami oddechowymi. Aby zapobiec kaszlowi i bólowi gardła z miodu można zrobić domowe cukierki. Ma również właściwości moczopędne, przeciwskurczowe i uspokajające. Warto podkreślić zwłaszcza jego terapeutyczne działanie. Nadaje się do leczenia stanów nerwowych oraz lękowych, może być składnikiem naparów uspokajających stosowanych zwłaszcza przed snem. Ułatwia zasypianie przez co korzystać z niego mogą osoby cierpiące na bezsenność. W jego składzie wyróżniamy glukozę, fruktozę, wspomniane już flawonoidy, garbniki oraz enzymy. Jest źródłem witamin z grupy B, magnezu, potasu oraz manganu. Najlepiej wybierać lipowy miód naturalny z polskich pasiek co wspomoże lokalnych pszczelarzy i będzie gwarantem jakości. Podobnie jak inne miody, lipowy także wspomaga regenerację organizmu po wysiłku lub przebyciu choroby. Wiecie skąd wzięła się nazwa „miesiąc miodowy”? Ponoć nowożeńcy przez pierwszy miesiąc trwania małżeństwa mieli dziennie posilać się miodem, aby zadbać o zdrowie potomstwa. Jak widać miód postrzegany jako nektar bogów wpisał się na dobre w kulturę oraz medycynę ludową.
Zalet korzystania z dobrodziejstwa natury jakim jest miód lipowy jest mnóstwo. Warto poszerzyć swoją wiedzę o naturalne składniki diety stosowane przez nasze babcie, o których dziś niestety często zapominamy. Może być idealnym upominkiem, duży słoik dobrego naturalnego miodu to koszt ok. 40 zł, dlatego spokojnie może spełniać rolę trafionego prezentu lub dodatku. Na koniec nie zapominajmy dzięki komu możemy cieszyć się tym dobroczynnym panaceum. Pszczoły to bardzo interesujące owady, o które obecnie należy dbać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.