Ludowe kreacje kochane przez Polaków

 

Wiele z nas ogląda telewizję, niekiedy chodzimy do teatrów, żeby popatrzeć tam na przedstawienie, ale również na stroje, w jakich występują aktorzy. Nie raz wybierając się na spektakl spotykamy się z ludowym wyglądem postaci. Wszystko jest zależne od tego, jakie wybieramy przedstawienie. W telewizji nie raz bywa, że oglądamy seriale, filmy z dawnych czasów i tam z łatwością da się zauważyć typowe ludowe stroje, nie tylko u kobiet, ale również i mężczyzn co dla nich jest chlubą i z dumą te stroje zakładają.

Typowy strój na co dzień

stroje ludoweStroje takie w dawnych czasach były noszone zwłaszcza w dni świąteczne lub jeśli ktoś był bardziej zamożny mógł pozwolić sobie na zakładanie ich na co dzień. Strefa biedniejsza typowe stroje ludowe, zakładała kiedy miała ważny powód. Wszystko to było spowodowane nie niechęcią ludzi do stroju, a jego cennością. Materiał, z którego szyte były stroje, pochodził często z innych krajów. Samo wytworzenie i transport materiału był już drogi, do tego doszło szycie i sprzedaż. Nie każdego było stać na taki luksus. Niestety z upływem czasu, zmianą nastawienia no i oczywiście modą zarówno świat jak i ludzi przeszli wiele i niestety to noszenie ludowych strojów gdzieś zanikła, ludzie zaczęli się nieraz ubierać dziwniej. Wszystko z powodu naśladowaniu innych krajów. Podobać im się zaczęły stroje, które nie miały nic wspólnego z ludowymi. Oczywiście nie jest to uważne za coś złego, bo dążymy za innym krajem być może i niekiedy za ich ludowością, ale to dobrze, że jesteśmy otwarci na nieznane. Jednak widząc jak ktoś niszczy, dewastuje to co nasze mamy jakiś wewnętrzny niesmak i zaczynamy reagować. To wyprawia sprawia nam przykrość, ktoś niszczy naszą ludową pamiątkę. Oczywiście nikomu nie możemy narzucić, żeby się stroił w te ludowe ubrania i nosił je codziennie. Jednak kiedy mamy jakiś festiwal, koncert, czy jakieś wydarzenie nosi nas duma, że są zespoły, które pokazują tą naszą ludowość, przez właśnie ten nasz piękny strój. Dzięki niemu odróżniamy się i coś pokazujemy.

W tych strojach, można też doszukać się jeszcze czegoś mianowicie: pewnie wielu z was tego nie wie, że taki strój mówił też kto, na jakim jest stanowisku. Przez strój mogliśmy zdefiniować kto jest głową rodziny, czy też kto w danym rejonie rządzi i ma zdanie decydujące. W samej Polsce na pewno wielu mieszkańców nie umiałoby wymienić strojów, a trochę ich jest. Teraz pewnie większość rozmyśla, że pewnie są jakieś trzy, może cztery. Jednak w Polsce możemy wyróżnić prawie sto różnych strojów. Wszystko w zależności od regionu.

 

Ludowe kreacje kochane przez Polaków
Przewiń na górę