Najlepszy materiał do wykończenia nawierzchni

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wytyczenie wygodnych ścieżek i podjazdów wokół domu i odpowiednie ich wykończenie. Aby korzystanie z takich ścieżek było odpowiednio wygodne, konieczne jest właściwe dobranie materiału nawierzchniowego. Powinien być on odporny nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale również na niekorzystne warunki atmosferyczne

Zalety kostek granitowych

kostka granitowa czerwonaDzięki ścieżkom i podjazdom wokół domu możemy znacznie bardziej wygodnie i komfortowo poruszać się po terenie naszej działki. Szczególnie jest to istotne zimą albo w czasie ulewnych  opadów deszczu, kiedy to takie ścieżki chronią nas przed zabrudzeniem. Jaki jednak materiał nawierzchniowy wybrać, aby wytyczona przez nas ścieżka była odpowiednio odporna? Zazwyczaj używa się w tym celu dwóch surowców: betonu albo granitu, z których każdy ma swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że zdecydowanie bardziej odpornym materiałem jest granit. Kostka granitowa czerwona jest bowiem odporna nie tylko na obciążenia mechaniczne, takie jak ciężar przejeżdżającego samochodu, ale również i na niekorzystne warunki atmosferyczne, z którymi nawierzchnia betonowa nie poradzi sobie tak łatwo. Mowa tu przede wszystkim o dużym mrozie, którego niekorzystne działanie na beton jest dodatkowo potęgowane przez sól, wykorzystywaną jako środek do zabezpieczenia chodnika przed zamarznięciem. Tymczasem kostka brukowa z granitu jest odporna zarówna na działanie mrozu jak i soli – oba czynniki nie powodują pęknięcia kostki. Warto tutaj również podkreślić dużo bardziej estetyczny wygląd kostki granitowej, niż w przypadku płyt betonowych. Kostki granitowe są dostępne w bardziej fantazyjnych kształtach i bardziej żywych kolorach, na przykład czerwonym.  Dzięki temu, przy jej pomocy, możemy stworzyć nie tylko bardziej wytrzymały, ale i bardziej atrakcyjny podjazd lub chodnik. Płyty lub kostki z betonu mają zaś tendencję do wycierania się z biegiem czasu, co powoduje również stopniową utratę ich koloru. Warto jednak pamiętać że niezmiernie istotne jest odpowiednie dobranie grubości kostek do stopnia intensywności użytkowania danej ścieżki. W przypadku ścieżek czy dróg, po której poruszają się samochody, powinniśmy stosować kostki granitowe o znacznie większej grubości.

Odpowiednie zabezpieczenie nawierzchni ścieżek, podjazdów i placów wokół naszego domu jest bardzo ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale i użytkowym. Dobrze wykończony podjazd czy ścieżka nie powinien ulec uszkodzeniu nawet po przejeździe ciężkiego pojazdu, lub w wyniku mrozu. Szczególnie polecanym materiałem nawierzchniowym jest granit.

Najlepszy materiał do wykończenia nawierzchni
Przewiń na górę