Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Na terenie większych miast coraz częściej stosowane są alternatywne sposoby wytwarzania energii w różnych postaciach. Jest to spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem co przy ograniczonej podaży przekłada się na wzrost cen jednostkowych zakupu. Dodatkowo dochodzi kwestia ekologii. Obecnie duża część produkowanej energii pochodzi bowiem ze spalania paliw konwencjonalnych, którego skutkiem ubocznym jest emisja szkodliwych gazów do atmosfery.

Instalacje fotowoltaiczne na terenie Łodzi

fotowoltaika łódźTo z kolei wpływa na pojawianie się smogu w miastach oraz efektu cieplarnianego. Właśnie dlatego wiele miast decyduje się na udostępnienie różnego rodzaju pomocy, która ma na celu zachęcić ich mieszkańców do inwestycji w tak zwane odnawialne źródła energii. Przykładem może być Łódź na terenie której skorzystać można zarówno ze środków krajowych jak i międzynarodowych pozwalających pokryć część inwestycji. Wsparcie jest udzielane w postaci dotacji, dofinansowań czy kredytów na warunkach preferencyjnych. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby prywatne jak i również przedsiębiorstwa. Najczęściej instalowana jest fotowoltaika łódź, która posiada bardzo dobre warunki do montażu i rozwoju takiej technologii. Panele fotowoltaiczne umożliwiają bezpośrednią konwersję promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ta może być wykorzystywana na potrzeby własne lub odsprzedawana do sieci. Warto wspomnieć, że obecnie wyróżnia się dwa główne typy instalacji – on grid oraz off grid. W pierwszym przypadku budynek, który jest wyposażony w panele jest podłączony do sieci energoelektrycznej. W drugim przypadku takiego połączenia nie ma, a wytwarzana energia elektryczna pozwala na pokrycie zapotrzebowania. Tutaj należy nadmienić, że produkcja energii elektrycznej z paneli jest mocno uzależniona od warunków pogodowych. Właśnie dlatego w instalacjach typu off grid stosowane są dodatkowe baterie akumulatorów, które pozwalają gromadzić nadmiar energii w dni słoneczne oraz pobierać energię w dni pochmurne.

Jest to często stosowane rozwiązanie. Instalacje fotowoltaiczne na przestrzeni lat stały się opłacalne. Jest to spowodowane wcześniej wspomnianymi dofinansowaniami, które pochodzą z różnych programów operacyjnych jak i również rozwojem technologicznym ogniw. Panele zwiększyły swoją sprawność, a ich cykl produkcyjny stał się tańszy. Wszystko to przekłada się na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji, który obecnie wynosi kilka lat. Przy żywotności rozwiązania zakładanej na 25 lat jest to całkiem przyjemna alternatywa, która pozwala zaoszczędzić sporo środków w domowym czy firmowym budżecie.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne
Przewiń na górę