Obecnie, nawozy naturalne takie, jak obornik i kompost, odgrywają bardzo ważną rolę w uprawach amatorskich oraz rolnictwie ekologicznym czy integrowanym. Obornik to nawóz, który powstaje na bazie odchodów zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Nic dziwnego, że tego typu nawozy cieszą się popularnością wśród rolników i działkowców. Są niezwykle bogate w składniki odżywcze, a także substancje organiczne i korzystną dla gleby mikroflorę bakteryjną.
Jak stosować obornik kurzy?
Nawóz kurzy bywa też nazywany kurzakiem, kurzym pomiotem lub obornikiem kurzym. Jest to bardzo odżywczy nawóz naturalny. Obornik kurzy granulowany zawiera dużą ilość azotu i wapnia. Jeśli użyjemy go w świeżej postaci bezpośrednio pod rośliny, mogą tego nie przeżyć. Nawóz kurzy ma bardzo silne pH – około 7,5 (czasami, gdy pochodzi od niosek, nawet jeszcze wyższe). To oznacza, że nawożenie kurczakiem zmienia odczyn gleby w ogrodzie. Jedne rośliny to lubią (np. szpinak), a inne nie (np. borówka amerykańska, żurawina). Podczas nawożenia jesiennego, kurzak trzeba koniecznie przekopać po rozrzuceniu. Niezbyt głęboko, wystarczy 10 – 20 cm. Pozostawiony bez przykrycia stopniowo traci azot. Nawóz kurzy, dzięki temu, że zawiera dużo azotu, jest świetnym dodatkiem, który usprawnia kompostowanie. Ściółka w oborniku to dobry dodatek odżywczy. Po wrzuceniu kurzaka do kompostu trzeba go przykryć. Bardzo dobre do przykrycia są materiały, które zawierają mało azotu, np. liście trociny, zrębki, słoma lub suche badyle. Kompost z odchodami kur ma tak bogaty skład, że zwykle nie ma potrzeby nawożenia nawozami sztucznymi. Jeśli chcemy pomiot kurzy użyć do nawożenia warzyw, to najpierw musimy przefermentować go w wiadrze lub beczce, a potem rozcieńczyć (w stosunku 1:10) z wodą. Pomiot kurzy możemy też stosować przy walce ze szkodnikami niechemicznymi środkami, np. dodaje się go do odwaru z bylicy piołunu na gąsienice bielinka kapustnika. Tam, gdzie stosuje się nawóz kurzy lub kompost z nawozem kurzym, nie ma potrzeby wapnowania gleby. Kurzak ma odczyn zasadowy – około 7,5 pH, czyli odkwasza ziemię.
Generalnie, pomiot kurzy jest bardzo dobrym, jego jedyną i minimalna wadą może być zawartość kamyków. Kury połykają je, aby proces trawienia przebiegał pomyślnie. Poza tym, jeśli odchody pochodzą z kurnik lub wybiegu, gdzie zwierzęta są karmione, do ogrodu lub kompostownika mogą dostać się ziarna zbóż. Po wykiełkowaniu źdźbła trzeba je od razu wyrwać, aby nie zachwaszczały ogrodu lub kompostownika. Są doskonałym materiałem na kompost.