Obuwie zawodowe dla pracowników

Wybierając się do pracy w ogrodzie, czy planując remont domu bardzo ważne jest obuwie robocze. Może posiadać ono różne klasy ochronności wszystko zależy od tego jaki rodzaj pracy i w jakich warunkach będziemy wykonywać. Jest to podstawowy element zawodowego ubrania. Dzięki niemu ochronimy nasze stopy przed mechanicznymi urazami a czasami nawet żrącymi substancjami, albo działaniami wysokich czy niskich temperatur. Gwarantują nam także komfortową pracę pomimo, że spędzamy w nich nieraz cały dzień.

Obowiązkowe obuwie zawodowe

Obuwie roboczeKażde obuwie robocze musi spełniać określone normy europejskie. Powinno posiadać także oznaczenie CE. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały zarówno pochodzenia syntetycznego jak i naturalnego. Do naturalnych materiałów należy w tym przypadku używana skóra licowana bydlęca. Jest ona oddychająca i najczęściej połączona z wodoodpornym wykończeniem. Specjalnym model roboczego obuwia to tzw. crazy horse. Ten typ obuwia posiada wysokie parametry użytkowania. Wysoką odporność mechaniczną. Innym rodzajem naturalnego materiału jest nubuk. Jest on wykorzystywany do obuwia przeznaczonego do prac w ogrzewanych pomieszczeniach. Charakteryzuje się on dużą oddychalnością i jest bardzo miękki w użytkowaniu. Dodatkowo wykonywane są w nim specjalne otworki np. po bokach aby jeszcze zwiększyć przewiewność. Jeśli mówimy z kolei o tworzywach sztucznych wówczas najczęściej wykorzystywanym materiałem jest tu mikrofibra lub różnego rodzaju materiały siateczkowe. Dzięki kanalikom dobrze wentylują wnętrze obuwia. Do zapinania obuwia roboczego wykorzystuje się najczęściej tradycyjne sznurówki, rzepy lub paski ze sprzączkami. Dostępne są także różne fasony obuwia roboczego. Mogą być to sandały, trzewiki, klapki, chodaki czy półbuty. Na zimę z kolei kozaki lub wysokie za kostkę trzewiki z podwyższoną cholewką. Mogą posiadać także dodatkowe ocieplenie wewnątrz w postaci futerka BOA. Każda para obuwia powinna być jasno oznakowana. Powinna posiadać rozmiar, datę produkcji, kraj producenta i jego identyfikator. Powinna posiadać także oznaczenie spełnianej normy BHP.

Pamiętajmy, że wybór obuwia roboczego zależ przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. W branży elektronicznej stosuje się buty ESD, jako że wymagana jest ochrona przed zjawiskami elektrostatycznymi. Z kolei na budowie i na gospodarstwie niezbędne okażą się gumaki wykonane z nitrylu, gumy lub PCV. Ich wysoka cholewka będzie ochraniać łydki. Natomiast dla wędkarzy kanalarzy podstawowym obuwiem będą wodery.

Obuwie zawodowe dla pracowników
Przewiń na górę