Odpowiedni wybór podobrazia malarskiego

Podobrazie jest powszechną nazwą, która stosuję się do nazywania podłoża malarskiego. Były stosowane już w starożytności i miały postać spreparowanej drewnianej deski. Na światową skalę rozpowszechniły się dopiero w XVII wieku. W specjalistycznych sklepach dostępne są różnego typu podobrazia, które dedykowane są zarówno profesjonalnym twórcom, jak i amatorom. Co jeszcze warto wiedzieć o tym przedmiocie?

Czym jest podobrazie malarskie?

wzmocnione podobrazie malarskieTakiego rodzaju podłoże dzieli się na podobrazie na krośnie, które wykonuje się z płótna lnianego lub bawełnianego oraz podobrazie płytowe stanowiące deskę lub tablicę malarską. Przed przystąpieniem do pracy, w obu przypadkach należy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Wzmocnione podobrazie malarskie, które dostępne jest w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych powinno być zagruntowane uniwersalnym gruntem malarskim. Głównie wykorzystuje się je w przypadku tworzenia obrazu przy pomocy farb olejnych, akrylowych, temper oraz gwaszy. Dużą zaletą podobrazia jest to, że nie deformuję się tak jak papier i pozwala utrzymać intensywność użytych barw oraz fakturę warstw nakładanej farby. Jego budowa jest dość prosta. Pierwszym elementem jest rama, inaczej nazywana krosnem. Złożona jest ona z drewnianych listewek, które powinny być w odpowiedni sposób przygotowane i wysuszone. Wykonuje się je z dosyć masywnego, niezbyt twardego drewna, dzięki czemu ma się pewność, że po naciągnięciu płótna nie wygną się ani nie spowodują wybrzuszeń. Drugim elementem jest płótno. Może być one wykonane z bawełny lub lnu, ale również spotyka się mieszanki z dodatkiem poliestru. Powinno mieć ono jak najprostszy skład oraz splot, ponieważ będzie łatwiejsze do malowania. Informację na temat składu powinny być zawarte w opakowaniu podobrazia. Jeżeli go nie ma nie warto kupować takiego produktu. Podobrazie również może zawierać specjalne kliny, które będą pomocne do podciągnięcia obwisłego płótna. Powinny być one zawsze dołączone, ale w głównej mierze zależy to od producenta podobrazia. To czy będzie trzeba ich używać zależy od jakości wykonania wszystkich elementów.

Podczas kupowania podobrazia warto pamiętać, że należy kierować się indywidualnymi wymaganiami. Te produkty dostępne w sklepach w zależności od preferencji świetnie nadają się do tworzenia prac przez profesjonalistów, ale również do zapoznania się po raz pierwszy z tego rodzaju materiałem. W zależności od rodzaju ich cena waha się w granicach kilkudziesięciu złotych i uzależniona jest od jakości materiałów, z których podobrazie jest zrobione.

Odpowiedni wybór podobrazia malarskiego
Przewiń na górę