Organizacja czasu a małe dziecko

Posiadanie dziecka to wielkie szczęście, dużo radości, ale też sporo kłopotów i spraw, wydawać by się mogło, trudnych do rozwiązania. Chcąc zapewnić byt rodzinie, często jest tak, że oboje rodziców pracują – w tym także matki, które starają się w miarę szybko wrócić na rynek zawodowy. Wtedy też pojawia się problem, co zrobić z dzieckiem. Zapewnienie opieki, gdy mama i tata pracują, nie jest łatwym zadaniem.

Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem?

opieka nad dzieckiemWielu rodziców chce realizować się zawodowo, by móc zapewnić byt sobie, swoim dzieciom, a także w pewien sposób móc się dalej rozwijać. To nic złego, jednak często pojawiającym się problemem jest znalezienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Kłopot ten szczególnie pojawia się w przypadku najmłodszych pociech do wieku 3 lat. Opcji tak naprawdę jest kilka. Jeżeli mamy możliwość, warto wesprzeć się na dziadkach i oddać im opiekę nad pociechami w czasie, gdy rodzice są w pracy. Jeżeli takiej możliwości nie ma, są jeszcze inne formy, do których zaliczają się żłobki, kluby dziecięce oraz zatrudnienie niani. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Jeżeli mamy taką możliwość, warto rozważyć pomoc ze strony dziadków. To dość często wykorzystywane rozwiązanie, dodatkowo mamy pewność, że maluch znajdzie się w dobrych rękach osoby, która go bezgranicznie kocha. Dodatkowo jest to też najtańsze rozwiązanie, ponieważ babci czy dziadkowi najczęściej nie płacimy za opiekę, ewentualnie możemy zaoferować symboliczne wynagrodzenie. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę kilka kwestii, bo nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre czy w ogóle możliwe. Obecnie, wielu dziadków nadal jeszcze pracuje, gdy rodzą się wnuki, ciężko byłoby więc im rozdzielić się między pracę, a dzieci. Po drugie, osoby starsze nie mają często już tak wielu sił, a stała opieka nad dzieckiem bywa trudna. Dużą przeszkodą może być także fakt, że babcia czy dziadek nie mieszkają w pobliżu, a dojeżdżanie na miejsce nie jest opłacalne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zatrudnianie opiekunek do dzieci, czyli po prostu niani. Do wyboru możemy mieć albo osobę, która chce po prostu dorobić (większe ryzyko), albo profesjonalną opiekunkę (większe zaufania, ale i wyższe ceny). Taka osoba najczęściej zorientowana jest w kwestiach wychowawczych i rozwojowych, dzięki czemu nie tylko pilnuje malucha, ale także stara się przekazać mu swoją wiedzę i wspomóc w rozwoju tak fizycznym, jak i emocjonalnym. Kolejnym rozwiązanie jest żłobek. Dostęp do nich jest jednak coraz łatwiejszy i dlatego wielu rodziców decyduje się na taką opcję. Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć także klubiki dziecięce, w których przyjmowane są dzieci w wieku 1 – 3 lat. Swoim funkcjonowaniem przypominają żłobki, tylko z większymi ograniczeniami, także czasowymi. Dzieci mogą przebywać w klubiku maksymalnie do 5 h i nie można tego czasu przedłużyć.

W obecnych czasach istnieje wiele rozwiązań w kwestii zapewnienia opieki nad dzieckiem. Przy wyborze danej opcji, warto kierować się dobrem dzieckiem i jego nastawieniem. Warto postawić na takie rozwiązanie, który zapewni maluchowi bezpieczeństwo, ale i rozwój, który jest bardzo ważny w pierwszych latach jego życia.

Organizacja czasu a małe dziecko
Przewiń na górę