Zdawać by się mogło, że domy murowane nie są w stanie być łatwo osłabione bądź zniszczone. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wystarczą cząsteczki wody, które znajdą się w ścianie a efekt może być taki że konstrukcja naszego budynku zostanie skutecznie osłabiona. Powszechnie wiadomo że lepszą praktyką jest zapobieganie niż leczenie więc też i w tym przypadku warto mieć to na uwadze. Warto więc systematycznie dokonywać przeglądów oraz sprawdzać jak się ma kondycja naszych ścian w danym momencie.
Skuteczny sposób osuszania muru
Jakiś czas temu w naszym kraju coraz więcej osób zaczęło być dotkniętych problemem wilgoci na ścianach. W związku z tym zaczęto szukać sprawdzonych sposobów na to aby zapobiegać rozwojowi sytuacji oraz usuwać wilgoć jeśli na stałe zagościła ona w naszym domu. Sposobów osuszania ścian jest obecnie bardzo dużo jednak trzeba być bardzo ostrożnym przy wybieraniu któregokolwiek z nich. Niektóre firmy działające na naszym rynku oferują osuszanie ścian jednak nie gwarantują skuteczności swojej metody. Na chwilę obecną zdecydowanie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej. Jak sama nazwa wskazuje konieczne będzie zastosowanie metody inwazyjnej. Iniekcja ta polega na wstrzyknięciu do głębi ściany specjalnych substancji mających na celu przyciągnięcie oraz skrystalizowanie cząsteczek wody. Na chwilę obecną w tym celu najczęściej stosuje się cement portlandzki, który przejawia bardzo duże właściwości higroskopijne. Niekiedy dodatkowo przy użyciu tej metody stosuje się również specjalnie aktywator krzemianowy, który również przejawia podobne właściwości. Efektem końcowym działania metody iniekcji krystalicznej jest powstawanie w swego rodzaju kryształków, w których składzie w większości znajduje się woda stanowiąca problem wilgoci. Co ważne w przypadku metody zwanej iniekcją krystaliczną dochodzi również do zamykania kanalików, przez które woda może dostawać się do naszych ścian. W związku z tym metoda ta oprócz osuszania ścian prowadzi również do zapobiegania powstawania wilgoci w przyszłości.
Na chwilę obecną problem wilgotnych ścian dotyka już tysięcy polskich domów oraz budynków gospodarczych. Jako w tych drugich rodzajach zabudowań często wilgoć nie stanowi tak dużego problemu, tak już w przypadku domów nie możemy tej kwestii bagatelizować. Wilgoć na ścianach ma wpływ zarówno na estetykę budynku, wytrzymałość, jego ścian jak również wpływa na zdrowie osób przebywających w jego murach. Wybierajmy jednak tylko sprawdzone metody osuszania by nie marnować czasu ani pieniędzy.