Oszczędzamy na wodzie, zbierając deszczówkę

Ekologia jest jednym z głównych tematów, który przewija się w ostatnim czasie w naszym świecie. Po latach wzmożonej konsumpcji doszliśmy do wniosku, że musimy bardziej dbać o środowisko. Na masową skalę poszukujemy więc rozwiązań, które mają jak najbardziej pozytywny wpływ na naturę. I  to w różnych dziedzinach życia. Od jakiegoś czasu osoby, które mają ogrody, coraz chętniej wykorzystują wodę deszczową do podlewania roślin. Jest to oszczędność na rachunkach oraz dbałość o środowisko zarazem.

Woda deszczowa do podlewania ogrodu

zbiorniki na wodę deszczowąŻyjemy w taki kraju, w którym przez dużą część roku pada deszcz. Ilość opadów jest zależna od miejsca, ale średnia i tak jest całkiem wysoka. Czemu by więc nie wykorzystywać wody deszczowej do zastosowania ekologicznych rozwiązań w naszych ogrodach? Wiele osób decyduje się na to, żeby zamontować obok domów zbiorniki na wodę deszczową, które występują w dwóch postaciach, naziemnej oraz podziemnej. Podziemne zbiorniki gromadzące wodę są dość skomplikowaną konstrukcją, która wymaga dość sporych nakładów finansowych. Przydaje się ona tym osobom, które mają duże ogrody, wymagające dużej ilości wody. Zbiorniki podziemne potrafią mieć naprawdę duże objętości. Większość osób posiada większe lub mniejsze pojemniki naziemne, do których przeważnie dołączony jest wąż z pompą, umożliwiający łatwiejsze dojście do roślin. Woda deszczowa zbierana jest przez specjalne rynny. Cała deszczówka, która normalnie gromadziłaby się na dachach i w różnego rodzaju szczelinach, jest zbierana w jednym miejscu. To powoduje, że przy jednorazowych opadach można zgromadzić całkiem pokaźną ilosć wody. Czasami woda deszczowa wykorzystywana jest też w domach do spłukiwania nieczystości. Dzięki temu można zaoszczędzić dodatkowo na rachunkach za wodę. Żeby jednak deszczówka pojawiła się w naszych rurach, musimy poprosić fachowców, żeby zainstalowali nam takie rozwiązanie w budynku. Zbierając wodę deszczową będziemy mogli cieszyć się bardziej z deszczowych dni.

Żyjemy w czasach, w których dużą wagę przywiązujemy do dbałości o środowisko. Ekologiczne rozwiązania stają się na topie. Mają one nie tylko nie szkodzić naturze, ale też przy okazji pozwalają nam zaoszczędzić. Ciekawym rozwiązaniem, które pojawią się w coraz większej ilości domów, są zbiorniki na wodę deszczową. Gromadzą one wodę, która spływa specjalnym systemem rynien z dachów. Zgromadzoną wodę wykorzystuje się przede wszystkim do podlewania ogrodów, a czasami nawet do spłukiwania nieczystości w naszych domach.

Oszczędzamy na wodzie, zbierając deszczówkę
Przewiń na górę