Ozdoby z drewna w naszych domach

Kiedyś wykorzystywano je przede wszystkim w budynkach sakralnych, obecnie są elementem dekoracyjnym, który pojawia się w wielu miejscach w różnych celach. Mowa tutaj o dekoracjach w kształcie koła z koronkowym wzorem, czyli o rozetach. Rozety nie muszą być wykonane z drewna. Kiedyś robiono je z różnych materiałów, a najpiękniejsze były te w formie witraży. Obecnie drewno jest jednak tak chętnie wykorzystywanym materiałem, że rozety właśnie wykonane z drewna mają najwięcej zastosowań w domach i nie tylko.

Rozeta w rustykalnym stylu

unikatowe rozety ozdobne drewnianeElementy dekoracyjne pełnią ważną rolę w naszych domach, ogrodach, a także w innych miejscach, takich jak różnego rodzaju lokale użytkowe. Dzięki dekoracjom dane pomieszczenia wydają się bardziej atrakcyjne, a my zawsze lepiej czujemy się w ładnie urządzonych wnętrzach. Otoczenia ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Ze względu na to, że w budowlance i w aranżacjach wnętrz dużą rolę odgrywa drewno, na popularności zyskują wszystkie ozdoby wykonane z drewna właśnie. Dlatego na topie są też unikatowe rozety ozdobne drewniane, wykorzystywane w różnych celach. Poza wieszaniem dużych, drewnianych rozet na ścianach, wykorzystuje się je też do upiększania drewnianych ogrodzeń, altan ogrodowych czy też stelaży drewnianych łóżek. Z rozet o niedużych rozmiarach można też tworzyć mniej typowe przedmioty, takie jak lampy, podkładki czy zegary. Kiedyś, kiedy nie było maszyn, wszystkie drewniane dekoracje wykonywano ręcznie. Była to żmudna praca, wymagająca zmysłu artystycznego i sprawnego posługiwania się dłutem. Obecnie piękne, dekoracyjne koronki na tych najmniejszych i największych rozetach, wykonują odpowiednio zaprogramowane maszyny. Stworzą nam one w drewnie dowolny wzór. Ważne jest to, żeby wzory były dookoła symetryczne. Takie rozety wykonane przez maszynę są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Oczywiście o wiele droższe są te rozety, które tworzone są ręcznie. W dwudziestym wieku nie brakuje pasjonatów, którzy tworzą za pomocą dłuta prawdziwe dzieła sztuki. Nie brakuje też chętnych na takie produkty.

Szukając pomysłu na dekoracje na ścianę, pewnie wielu z nas natknęło się na coraz bardziej popularne dekoracje wykonane z drewna. Pośród nich wyróżniają się rozety drewniane. Rozety są bardzo nietypową dekoracją ścienną, pięknie uzupełniającą przede wszystkim styl rustykalny. W stylu tym, bowiem, dominują drewnian elementy dekoracyjne. Większość rozet dostępnych w sklepach powstaje przy udziale maszyn. Nie brakuje jednak produktów wykonanych ręcznie.

Ozdoby z drewna w naszych domach
Przewiń na górę