Oznaczenia na tabliczkach znamionowych

Prawidłowe oznakowanie wielu produktów jest niezwykle istotne zarówno dla ich konstruktorów jak i użytkowników. Maszyny, środki transportu i wszelkie urządzenia muszą w odpowiednim, widocznym dla wszystkich miejscu posiadać tabliczki znamionowe, które będą zawierały wiele istotnych dla użytkowników takich sprzętów informacji. Nie zawsze mamy bowiem możliwość sięgnięcia po odpowiednią instrukcję obsługi. Przede wszystkim w przypadki urządzeń oraz środków transportu, które są już zabytkowe takie dokumenty mogły zwyczajnie ulec zniszczeniu. 

Jakie informacje zapisać na tabliczce znamionowej?

tabliczka znamionowaTabliczki znamionowe muszą spełniać różne kryteria. Przede wszystkim mają to być oznaczenia długowieczne, a zatem powinny być wykonane z najlepszych materiałów. Zazwyczaj są tworzone z metalu, zaś informacje na nich powstają laserowo. I tu dochodzimy do setna sprawy. Jakie informacje powinna zawierać tabliczka znamionowa? Przede wszystkim zależy to od tego, na jakim sprzęcie zostanie umieszczona. Inaczej bowiem będzie wyglądała tabliczka na motocyklu, a inaczej ta, która będzie przymocowana do maszyny zajmującej się obróbką elementów drewnianych. Na jednej i drugiej znajdzie się oczywiście nazwa produktu. Co jeszcze? Z pewnością dane producenta. Taka informacja jest niezbędna, gdyż w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących użytkowania sprzętu lub jego usterek wiadomo, gdzie możemy się zwróci. Do uniwersalnych danych należy także rok produkcji (rzadziej podaje się miejsce produkcji) oraz numer seryjny. Te dane zawsze w szczególności interesują kolekcjonerów. Każdy posiadacz zabytkowego urządzenia (w szczególności zaś środku transportu) jest przede wszystkim zainteresowany jego wiekiem. Do danych zmiennych z kolei należy zaliczyć wszelkie podstawowe parametry sprzętu takie jak np. masę, ładowność, moc znamionową. Inne są także warunki pracy różnych maszyn. Niezwykle istotne może okazać się na przykład napięcie zasilające dany sprzęt. Ponadto, tworząc tabliczkę znamionową trzeba zwrócić uwagę na to, jakie certyfikaty bezpieczeństwa posiada opisywany produkt oraz umieścić o nich odpowiednie informacje. 

To, jakie informacje znajdą się na tabliczce znamionowej w dużej mierze zależy od tego, z jakiego rodzaju sprzętem będziemy mieli akurat do czynienia. Co innego będzie istotne dla użytkownika motoru, a co innego dla pracownika zajmującego się obsługą maszyny tnącej. Pamiętajmy jednak, że każda poprawnie stworzona tabliczka znamionowa powinna zawierać nazwę produktu, rok jego powstania, numer seryjny oraz dane producenta.

Oznaczenia na tabliczkach znamionowych
Przewiń na górę