Elementy małej architektury w ogrodzie to bardzo atrakcyjny sposób na wzbogacenie wizualne przestrzeni zewnętrznej. Jest to także doskonały pomysł na stworzenie przytulnego zakątka, w którym miło będzie spędzać czas. Jednym z takich elementów jest pergola, której zastosowanie w ogrodzie może być dość wszechstronne. Może to być atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Może to być także idealny sposób na podzielenie przestrzeni lub ukrycie mniej atrakcyjnych elementów ogrodu.
Pergole, trejaż, krata – rodzaje i zastosowanie
Tego typu elementy w ogrodzie spełniają wiele funkcji, pozwalają też uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Pergola drewniana doskonale wpisze się w każdy ogród, zarówno ten nowoczesny, jak i tradycyjny, a nawet ten zachowany w bardziej dzikiej formie. Głównym zadaniem takiej konstrukcji jest podtrzymywanie pnączy roślin, które wspinając się po ruszcie tworzą bardzo atrakcyjną żywą ścianę zieleni. Taka konstrukcja, oprócz sowich podstawowych funkcji, postawiona przy ścianie domu wizualnie odciąża jego bryłę. Dzięki temu nawet ciężki wizualnie budynek staje się znacznie lżejszy. Pergola drewniana to tylko jeden ze sposobów zbudowania takiej konstrukcji. Równie dobrze pergolę można wykonać z metalu, bądź innych materiałów. Za stabilność całości odpowiadają słupy, na których wspierają się elementy poziome. Mogą być drewniane, metalowe, murowane z cegły lub kamienia lub betonowe zbrojone, pokryte wybraną okładziną. Pamiętajmy, że pergole nawet nie porośnięte jeszcze pnączami roślin mogą dawać przyjemny cień. Jednak aby powstała strefa cienia, deski rusztu muszą być ustawione tak, aby wyznaczały kierunek wschód – zachód. Podobnymi konstrukcjami do pergoli, które tak jak ona posłużą jako podpora dla roślin pnących, są trejaż i krata. Różnią się nieco swoją konstrukcją od klasycznej pergoli, która zbudowana jest z podwójnego szeregu słupów i rusztu. Może stać wolno lub też wspierać się o ścianę budynku lub o mur. Trejaż natomiast to jeden szereg słupów połączonych belką z krótkimi elementami poprzecznymi.
Najprostsza konstrukcja tego typu to krata. Jest to nic innego, jak rama wypełniona kratownicą, po której wspinają się rośliny. Można ustawić ją w dowolnym miejscu w ogrodzie, może także posłużyć jako naturalna bariera oddzielająca taras od reszty ogrodu, lub też osłaniająca budynek gospodarczy. Pamiętajmy, że wszystkie takie konstrukcje należy zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Drewniane elementy najlepiej będzie zaimpregnować ciśnieniowo, co pozwoli na głębsze wniknięcie preparatu w drewno.