Plac zabaw – nauka i zabawa

Wydaje się, że place zabaw to miejsca, które muszą być w mieście, głównie po to, aby nie można było zarzucać władzom, że dzieci nie mają co robić z wolnym czasem i gdzie go spędzać. Tak więc w każdym większym i mniejszym mieście plac zabaw znajdziemy. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jakie korzyści ma zabawa w takim miejscu. Otóż, tak naprawdę, to nie jest tylko zabawa, to nauka kontroli swojego ciała, która odbywa się właśnie poprzez zabawę. Udowodniono, że dziecko, któremu zapewnia się dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu ma mniejsze problemy z koordynacją ruchową i utrzymywaniem równowagi, co potem może być przydatne w wielu zawodach wybieranych już przez dorosłych.  

Podstawowe zalety placu zabaw

plac zabaw producentJak powszechnie wiadomo ruch to zdrowie, szczególnie ten na świeżym powietrzu. Nie można zaprzeczyć, że dziecko bawiąc się na placu zabaw rzadko siedzi w miejscu, a od jednego urządzenia do drugiego najczęściej biegnie. Plac zabaw to świetne miejsce, które ma wiele zalet. Jakich? Po pierwsze, wiadomo, że dzieci często mają nadmiar energii, podczas zabawy są w stanie wyładować się, dzięki czemu potem są spokojniejsze i łatwiej zasypiają. Po drugie, wspólna zabawa z innymi dziećmi uczy zabawy i dzielenia się. Co więcej, zabawa daje dziecku prostą radość z zabawy i przyjemność spędzania czasu w ruchu. Następną zaletą spędzania czasu na placu zabaw jest oczywiście wcześniej już wspomniana koordynacja ruchowa i wynikająca z zabawy jej poprawa. Nie można zapomnieć również o treningu sprawności ruchowej. Wszelkie urządzenia są zaprojektowane tak by nie tylko dostarczać przyjemność ale też rozwijać wszelkie partie mięśniowe. Dodatkowo wykazano, że proste bujanie się na huśtawce działa wyciszająco i uspokajająco, nie tylko na dziecko, ale też na dorosłych. Warto więc brać przykład z dziecka. Oczywiście jeśli chodzi o plac zabaw producent musi zadbać o spełnienie wszelkich norm bezpieczeństwa, ponieważ nawet w tak teoretycznie bezpiecznym miejscu mogą zdarzać się wypadki.

Do zalet jakie posiada plac zabaw można dołączyć również nieco oczywistą rzecz, czyli naukę pokonywania wszelkich barier i trudności. Dobrze zaprojektowany i zbudowany plac zabaw sprawi, że dziecko w rozrywkowy i przyjemny sposób będzie chciało te przeszkody pokonywać i będzie czerpało z tego niemałą satysfakcję. Dzięki takiemu przygotowaniu do życia, dziecku łatwiej będzie w przyszłości radzić sobie z napotykanymi na drodze problemami, szczególnie ze wsparciem i pomocą swoich rówieśników i rodziców.

Plac zabaw – nauka i zabawa
Przewiń na górę